Köszönjük, hogy támogatják a Klubrádiót
A lényeg

Emlékhelyet kapnak a nyilasterror Liszt Ferenc téri áldozatai

31/07/2025 12:08

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Bárkay Tamás

Emberek százait lőtték le és dobták tömegsírba a téren 1945 január 10-én.

Emlékhelyet alakítunk ki a Liszt Ferenc téren, Budapest szívében annak a több száz áldozatnak, akiket a nyilas uralom idején a téren megöltek és tömegsírba temettek. A téren átfutó fekete törésnyomok mutatják majd azokat a helyeket, ahonnan az áldozatokat elhurcolták, a holttesteket eltemették – tudatta a terézvárosi önkormányzat.

 
A Liszt Ferenc téri exhumálás elszámolása; 1946. március 24. (Forrás: BKM BP. Közművek Zrt. – BTI Temetkezési Divízió, Facebook
 

Emlékeztettek: a Liszt Ferenc tér a terézvárosi, tágabban pedig a budapesti zsidóság tragikus sorsának emlékhelye. 1945. január 10-én szemtanúk szerint több lövés érte a teret, miközben a közeli nyilas- és védett házakból zsidó emberek százait hurcolták ide, lőtték le őket, majd hantolták el itt munkaszolgálatosokkal és a környékbeli lakókkal. A tömegsírban később közel 500 halottat találtak, egy 1977-es újságcikk szerint a nyilas kormány időszakában a Liszt Ferenc téren a Dunán kívül, itt volt Budapest legnagyobb tömegsírja.