Szent-Iványi: Egyáltalán nem biztos, hogy Trump lehúzza Rogánt a listáról
7/01/2025 18:50
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
A szankciós listát politikai üzenetként is használja időnként az Egyesült Államok, az OFAC közleménye alapján most sem csak Rogán személyéről van szó. Ettől függetlenül az egyes vádpontoknak valószínűleg van alapja. Ha valaki vissza akarná vonni a döntést, akkor bizonyítania kéne, hogy az megalapozatlan volt. Szent-Iványi István külpolitikai szakértő, korábbi diplomatát kérdeztük az Esti gyorsban.
Korrupciós tevékenységben való részvételére hivatkozva felvette Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjét az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatala (OFAC) a szankciós listájára. Ezen azok a személyek, vállalatok és szervezetek szerepelnek akiket vagy amiket a kormány különféle okokból pénzügyi illetve gazdasági szankciók alá helyezett. A kabinetminiszter eszerint nem utazhat az Egyesült Államokba és tilos vele üzletelnie az amerikai szereplőknek.
Rogánt a 13818-as elnöki rendelet alapján szankcionálták. Ez a rendelet lényegében a Globális Magnitsky Emberi Jogi Számonkérési Törvényt implementálja Amerikában, a törvény világszerte az emberi jogi visszaélések és a korrupció elkövetőit célozza.
Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint Rogánt úgy szankcionálták, mint olyan külföldi kormánytisztviselőt, aki felelős vagy közvetlenül érintett több típusú korrupciós tevékenységben: állami vagyonok eltulajdonításában; magántulajdon kisajátításában személyes haszonszerzés céljából; közbeszerzési visszaélésekben; természetes erőforrások kizsákmányolásában; illetve vesztegetésben.
Már több mint egy éve lehetett hallani arról, hogy a Biden-kormányzat mérlegeli több magyar szereplő, így Mészáros Lőrinc, Tiborcz István vagy Rogán felvételét a listára, végül hosszas átgondolás után csak utóbbi került fel – mondta Szent-Iványi István az Esti gyorsban. A külpolitikai szakértő, korábbi diplomata szerint az OFAC közleménye azt jelzi, hogy a döntéshozók egyrészt fontosnak tartották a személyes érintettséget, másrészt Rogán pozícióját is. Nemcsak róla szól a döntés, hanem Magyarországról, hiszen a szöveg kitér arra is, hogy elbuktuk az uniós pénzeket – hangsúlyozta Szent-Iványi.
Számos vádpontot fogalmaztak meg Rogánnal szemben, ezeknek a szakértő szerint kell legyen valamilyen alapja, nem írnak le ilyeneket úgy, hogy ne lennének információik.
Évekkel ezelőtt megjelent egy hír arról, hogy egy magyar állampolgár, akit az amerikaiak pénzmosási ügyben letartóztattak, politikai vezetőkre tett vallomást. Konkrétumok nem derültek ki és nyilvános folytatása nem volt az ügynek, azonban elterjedt, hogy esetleg a letelepedésikötvény-bizniszről lehetett szó. Annyi következtetést mindenesetre le lehetett vonni ebből, hogy az amerikai hatóságok látóterébe kerültek magyar ügyek – mondta a szakértő.
Ez egy fontos és kemény jelzés. Tudjuk, hogy időnként él ezzel az eszközzel az Egyesült Államok politikai okokból is – mondta Szent-Iványi, emlékeztetve, hogy a bulgáriai választások idején több vezetőt, köztük az akkori miniszterelnököt is szankciós listára helyezték.
Felmerül a kérdés, a szűk két hét múlva a ciklusát megkezdő Trump-adminisztráció nem vonja-e vissza kapásból a döntést. A szakértő szerint ez egyáltalán nem biztos, hiszen ehhez elő kellene állni valamilyen magyarázattal arra vonatkozóan, hogy az OFAC döntése nem volt megalapozott.
A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva.
2025. január 7., kedd 18:10
Riporter: Kárpáti Iván