Köszönjük, hogy támogattak minket.
Megbeszéljük...

Majtényi: Alkotmányjogilag értelmezhetetlen Pokol Béla javaslata

10/06/2025 07:30

| Szerző: Klubrádió

Alkotmányjogilag is értelmezhetetlennek tartja Pokol Béla javaslatát Majtényi László. Az alkotmányjogász a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában arra reagált, hogy a volt alkotmánybíró "különleges alkotmányi rend” bevezetését szorgalmazza az esetleges jövőbeli alkotmánypuccsok megelőzésére.

2025. június 09. Megbeszéljük - 2025.06.09. Majtényi László
13:15
00:00
A kormánylapban közzétett javasolt szabályozás szerint amennyiben egy egyszerű többséggel kormányzó politikai erő minősített többséget igénylő lépéseket tenne, akkor „alkotmányvédelmi helyzet” lépne életbe. Ezt egy külön testület, az Alkotmányvédelmi Tanács hirdethetné ki – tagjai között a köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság, a Kúria és a legfőbb ügyész szerepelnének, kiegészülve a Számvevőszék elnökével. A tanács ideiglenesen átvenné a hatalmat a kormánytól, amíg az Országgyűlés új miniszterelnököt nem választ.

Majtényi emlékeztetett arra is, hogy „Pokol Bélának nem ez az első furcsa megnyilvánulása”, felidézve egy évvel ezelőtti nyilatkozatát, amelyben a „romák által lerontott magyar intelligenciahányados problémájáról” beszélt – amit Majtényi „egy alkotmányjogásztól bizarrnál is bizarrabb gondolatnak” nevezett.

Majtényi úgy látja, a javaslat nemcsak ellentétes a demokratikus jogállam működésével, de egyúttal önkényesen szűk kör kezébe adná a teljes államhatalmat. „Alkotmányjogilag is értelmezhetetlen a dolog”, és szerinte nehezen követhető az az elképzelés, amely szerint „négy bátor ember” – a köztársasági elnök, az Alkotmánybíróság, a Kúria és a legfőbb ügyész – bármelyikének kezdeményezésére és egy többségi szavazással „kihirdeti az alkotmányvédelmi helyzetet”. Kifogásolta a számvevőszék elnökének részvételét is, akinek ráadásul a döntéshozatalban nincs szavazati joga.

„Ebben a pillanatban a parlament működése felfüggesztődik” – idézte a javaslat tartalmát, hozzátéve: „úgy tűnik számomra, bár ezt ő nem fejti ki, hogy a törvényhozó hatalmat és a végrehajtó hatalmat is ez az Alkotmányvédelmi Tanács gyakorolja”.

A koncepció logikáját is megkérdőjelezte: „Fel van függesztve az Országgyűlés, és a 30. napon újra összeül az Országgyűlés, és választ egy miniszterelnököt (...), ha nem sikerül, akkor meg az országgyűlési választást újra ki kell írni. (...) Ezzel egyébként ez az Alkotmányvédelmi Tanács mit ér el, az nekem rejtélyes.”

Majtényi a legfőbb ügyész szerepét sem tartja indokoltnak a testületben: „A legfőbb ügyész szerepét ugye egyáltalán nem lehet érteni (...), ezzel az erővel mondjuk az ombudsman, vagy az önkormányzati szövetség vezetője is lehetne benne.”

 
Majtényi Lászó, magyar jogtudós, egyetemi tanár, az MTA doktora 2025 május 1-jén a Kossuth téren szólalt fel a gyülekezési jog korlátozása és a kínai arcfelismerő rendszert engedélyező törvény ellen
 

 

Szerinte a javaslat visszavezethető a 2022 előtti politikai vitákra, amikor az ellenzéki oldalon is felmerült, hogy miként lehetne kezelni a Fidesz által kiépített kétharmados struktúrákat. Ugyanakkor Pokol elképzelése „még az akkori meggondolatlan ellenzéki megnyilatkozásoknál is sokkal kevésbé átgondolt” – mondta a jogtudós.

Arra a kérdésre, hogy elképzelhető-e egy ilyen javaslat elfogadása, így válaszolt:

„Nem fogják elfogadni, mert nincs értelme, nem kerülnek előnyösebb helyzetbe, ha adott esetben elfogadnák".  De figyelmeztetett: a rendszer már eddig is sokszor túllépett a demokratikus korlátokon, ezért nem zárható ki, hogy újabb „kreatív ötletek és jogi formulák” születnek. A Halász-féle „elnyomó törvényt” például – amely akár pártok betiltását is lehetővé tenné, például a Tisza mellett a Fideszét is – szerinte szintén alkotmányos keretek között elképzelhetetlen lenne, mégis előkerült. Ha ilyen eszközöket valóban bevetnének, az Majtényi szerint már nem jogi, hanem társadalmi kérdés: hogy meddig tűri el ezt a közvélemény. Szerinte inkább a „Rogán intézményrendszer” méréseire alapozva döntenek, nem jogi racionalitás mentén.

Ezzel együtt hozzátette: "egy dologra teljes mértékben alkalmatlan minden ilyen közvélemény-kutatás: soha senki a világtörténelemben nem tudta megmondani, hogy egy nép mikor gondolja azt, és mikor nyilvánítja ki, és mikor cselekszik úgy, hogy ebből most már elege van. Ezt soha senki nem tudta, sem a Szovjetuniók felbomlásakor, sem a francia királyság megdőltekor, sem az Egyesült Államokban, sem az angol forradalomban. Ezt soha nem lehet tudni".

A végén hozzátette, soha nem tudta volna elképzelni, hogy a 15 alkotmánymódosítás valamelyike megtörténhet.  „Húsz évig gondolkodom, hogy mit lehet csinálni, eszembe se jut, mert alkotmányos államban ilyesmire gondolni sem lehet.”

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszók nem jelennek meg, ezért az interjúk meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)

Megbeszéljük.../interjú Majtényi Lászlóval
2025.06.09., hétfő 17.45
Riporter: Szénási Sándor