Köszönjük, hogy támogattak minket.
Megbeszéljük...

Kiss Ambrus: Készek vagyunk tárgyalni, csak vészesen fogy az idő

4/06/2025 19:37

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Mi készek vagyunk egyeztetni bárhol, bármikor – reagált a kormányinfón elhangzottakra Kiss Ambrus. A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója szerint ha azokat a behajtásokat meg akarják csinálni, amiket terveznek, és a bíróság nem áll ki Budapest mellett, akkor még vizsgálódhat a kormány az elkövetkező hónapokban, csak már nem lesz mit. Ugyanakkor elképzelhetetlen forgatókönyvnek tartja, hogy kiürüljön a kassza, mert akkor a magyar gazdaság sem előre megy, hanem hanyatt esik.

2025. június 04. Megbeszéljük - részlet l Kiss Ambrus 2025.06.04.
14:57
00:00

A kormány nem hagyja, hogy csődbe menjen a főváros, mondta Gulyás Gergely kancelláriaminiszter. Tárgyalni is hajlandó ő is, meg a helyettese is. És felajánlják szolgálataikat, meg készségüket a dolgok megbeszélésére. De előtte egy teljes átvilágítást akarnak – vezette fel műsorvezetőnk a szerdai helyzetet a kormány és a főváros viszonyában.

Ezen tulajdonképpen túl vagyunk – mondta Kiss Ambrus. A Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója felhívta a figyelmet arra, "az Állami Számvevőszék (ÁSZ) itt ül nálunk folyamatosan". 2024-ben kiadtak már egy jelentést arról, hogy milyen volt a gazdálkodás. Szépen bemutatták, olvasható, nyilvános. Nem találtak semmit, ami azt mutatná, hogy mi szórjuk a pénzt. Sőt, kifejezetten azt mutatták be, hogy a válságok, a kormányzati megszorítások, az energiaválság és a Covid elvitték azokat a forrásokat, amelyek a működéshez maradtak.

Úgy folytatta: az ÁSZ kiadott múlt kedden este egy jelentést, amelyben felhívják a figyelmet arra, hogy ez így nem megy tovább, mert a főváros nem tudja ellátni a kötelező közszolgáltatásokat, nem tudja működtetni azokat ekkora szolidaritási hozzájárulás mellett. Ez is nyilvános jelentés, olvasható. "Tehát ha az Állami Számvevőszéknek nem hisz a kormány, akkor nem tudom, kinek hisz. Lehet, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatalt akarják ide kivezényelni? Nyilván ironizáltam, vagy remélem ironizáltam csak." – mondta a hivatal vezetője.

De persze, nagyon szívesen megmutatunk mindent, mondják meg, hogy mit kérnek, de arra hívjuk fel a figyelmet, hogy nagyon vészesen fogy az idő, mert ha azokat az inkasszókat, azokat a behajtásokat meg akarják csinálni, amiket terveznek, és a bíróság nem áll ki Budapest mellett, a budapesti közszolgáltatások mellett, akkor még vizsgálódhatnak az elkövetkező hónapokban, csak már nem lesz mit – tette hozzá.

Nyilván mi készek vagyunk egyeztetni bárhol, bármikor – reagált a kormányinfón elhangzottakra. Hozzátette, a szakszervezetek egyébként is írtak a miniszterelnöknek levelet, azt mondták, hogy nagyon örülnének, ha leülne a főpolgármesterrel, akár az ő moderálásukkal, és gesztusértékű lenne, hogyha ez a Városházan történne meg. Kiss Ambrusék nem ragaszkodnak ahhoz, hogy ez a Városházan történjen meg, csak kezdődjön el az egyeztetés a kormánnyal.

Kiemelte, hogy  2018-ban az iparűzési adóbevétel 3 százalékát vitték el szoliditási hozzájárulásként. 2025-ben, ha végigmegy a kormány ezen a behajtási folyamaton, akkor 31 százalék lesz a kérdéses arány. Tehát a 3% az 31%-ra növekedhet. Ez azt jelenti, mintha azt mondanánk, hogy egy vállalkozó, akinek most a társasági adója adója 9%, az fölemelik 90%-ra, megtízszerezik azt az arányt, és azt mondják neki, hogy »na, hát miért nem tud megélni? Hát csak akarni kell«. Ez a finanszírozási szerkezet nem alkalmas arra, hogy ez a város eltartsa magát. Ilyen kormányzati elvonások mellett ez lehetetlen – összegezte.

Mi lesz akkor, ha a kormány nem enged, és kiürül a kassza? – kérdezte műsorvezetőnk. "Ezt elképzelhetetlen forgatókönyvek tartom, mert akkor a magyar gazdaság sem előre megy, hanem hanyatt esik". És onnantól kezdve mindenfajta álma a kormánynak a növekedéssel kapcsolatban szertefoszlik. Ez butaság, a kormány nem megy bele ebbe az utcába szerinte. Azok a gazdasági szereplők, akik itt vannak, Budapesten is, a NER-hez közel állók se gondolhatják ezt, hogy az ő dolgozóikat nem kell elvinni majd a munkába, "hiszen ugyanúgy mi szállítjuk a közösségi közlekedéssel a dolgozókat", ahogy egyébként a közvilágítást is a főváros fizeti.

Tehát ha erre van szükség, akkor nyilván ezekkel az eszközökkel is tudunk élni, a szállítói számlákat nem fizetjük ki – közölte Kiss, aki ugyanakkor reménykedik, hogy a kormány nem akar erre az útra rálépni. Lehet, hogy sokan alulértékelik, hogy pénteken 10 percet megáll a közösségi közlekedés, és nem is akartak ezzel nagy felfordulást okozni Budapesten, de közben meg a sztrájkbizottság összeült a szakszervetek részéről, akik nyilvánosan is belengették a kétórás figyelmeztető sztrájkot, hogy ennek a jogi feltételi összeállnak. Pár órája fejezte be velük a tárgyalásokat, ők láthatóan eltökéltek abban, hogy kifejezzék a szolidaritásukat Budapest mellett, a budapesti közszolgáltatások mellett.

Újabb sarc?

Arról is szó volt az interjúban, hogy a nemzetgazdasági miniszter bejelentett egy adószabály-változtatást, aminek eredményeként a fővárosi iparűzési adóból elvesznek még 18 milliárd forintot. Aztán letagadta, hogy ez így lenne, majd Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter mégis elismerte, hogy így van.

Nyilván, amit a jogszabályjavaslat mond, az úgy van. Az azt jelenti, hogy a szerencsejátékot üzemeltetők a jövőben a nyereményekre kifizetett összeget levonhatják az iparűzésiadó-alapjukból. Ez azt jelenti, hogy körülbelül az eddig befizetett iparűzési adónak a háromnegyedét le fogják vonni – foglalta össze Kiss Ambrus.

Az, hogy ez pontosan mekkora összeg, az nyilván évenként változik, de azért azt elmondta, anélkül, hogy bármilyen adótitkot sértene, hogy ez több milliárdos, vagy inkább 10 milliárd forint feletti összegről van szó, csak a fővárosi önkormányzat esetében. És ez valóban nagyon ügyes trükk – fogalmazott a főigazgató. Arra szolgál, hogy az a pénz ott maradjon például a Szerencsejáték Zrt.-nél, vagy az online kaszinóknál, és ne kelljen a fővárosnak, illetve a kerületeknek befizetni, és a közszolgáltatások működtetésére használni, ami egyébként ugyanúgy jó ezeknek a cégeknek is, hiszen egyébként hogyan mennének a dolgozóik munkába, hogyha nem szállítják el őket mindennap?

Szerinte ez arról szól, hogy ezt a pénzt ezt megtartsák maguknak. Lehet, hogy az osztalékba ki akarja lapátolni onnan, vagy cégekbe támogatásokként szétosztani, ahogy döntenek a kormány részéről.

2025. június 04. Megbeszéljük - részlet l Demszky Gábor 2025.06.04.
13:50
00:00

A Megbeszéljük adásában Demszky Gábort is kérdeztük ugyanerről a témáról. A volt főpolgármester azt ajánlotta, hogy a jelenlegi városvezetés minden nap álljon ki a közvélemény elé, és mondja el, mi a helyzet, mit csinálnak, milyen válaszuk van, hogyan lépnek előre, milyen felháborító dolog történik velük. Egyszerűen nem szabad átengedni a terepet a kormánynak. Állandóan tájékoztatni kell a társadalmat, a főváros lakosságát arról, hogy hogy áll ez a kormány által indított háború.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszók nem jelennek meg, ezért az interjúk meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)