Gulyás: Ha leáll a főváros közlekedése, a teljes magyar gazdaság három napon belül lebénulhat
2/06/2025 09:42
| Szerző: Klubrádió
Várhatóan fel fogják függeszteni a júniustól életbe lépett közlekedési fejlesztést, melynek nyomán meghosszabbították a 2-es, 3-as és 4-es metró üzemidejét – jelentette ki a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnöke. Gulyás Attila hozzátette: ha a főváros és az agglomeráció közlekedése leáll, a teljes magyarországi gazdaság három napon belül lebénulhat.
Beszélt arról is, hogy aggodalommal figyeli mindenki, mi történik a BKV/BKK-nál, de a szakszervezet a munkáltatóval és Budapest vezetésével megegyezett arról, hogy a béreket fizetni fogják akkor is, ha már a beszállítóknak nem tudnak fizetni és a számlákat nem tudják kiegyenlíteni.
Csütörtökön a Magyar Államkincstár 10,2 milliárd forintot inkasszált a főváros számlájáról, melyet a főpolgármester hivatali visszaélésnek nevezett. Ezzel együtt kiderült, hogy három fővárosi cégnek – a Budapesti Közműveknek, a Budapesti Közlekedési Központnak (BKK) és a díszkivilágításért felelő BDK-nak – így nem tudnak kifizetni 9 milliárd forintot.
Gulyás Attila azt is elmondta, a BKK azt a feladatot kapta, hogy dolgozzanak ki vészforgatókönyveket, hogy milyen tételeket lehet csökkenteni, ám ha nem fizet a főváros, az a veszély fenyeget, hogy ha a beszállítók nem kapják meg időben a szerződés szerint nekik járó pénzeket, csődeljárást kezdeményezhetnek a cég ellen. A BKV eddig is úgy működött, hogy megállapodott azokkal a beszállítókkal, akikkel tudott, és a NAV-val is halasztott fizetésről állapodott meg, amiért kamatok járnak. Emellett van egy folyószámlahitele a fővárosnak, amit év végén mindenképpen vissza kell fizetni. Ebből a három tételből működik a közlekedés.
A szakszervezetek ma egy közös közleményt fognak kiadni, melyben felszólítják a feleket, így a fővárost és a kormányt, hogy oldják meg a helyzetet, mert senkinek nem lehet érdeke a BKV/BKK leállítása. Gulyás Attila hozzátette: ha a főváros és az agglomeráció közlekedése leáll, a teljes magyarországi gazdaság három napon belül lebénulhat. Ezt azzal magyarázta, hogy "Budapesten állítják elő a GDP 38 százalékát, ha ez továbbgyűrűzik, napokon belül az egész magyar gazdaság jelentősen visszazuhan, aminek a végső stádiuma egy államcsőd lehet".
Az interjút a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg (amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszók nem jelennek meg, ezért az interjúk meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)
2025.06.02., hétfő 6.50
Riporter: Szénási Sándor