Köszönjük, hogy támogattak minket.
Reggeli gyors

Kaiser: Irán meg akar egyezni a Nyugattal

14/04/2025 07:50

| Szerző: Klubrádió

Konstruktívnak és pozitívnak minősítette a Fehér Ház az iráni atomprogramról a teheráni kormány küldöttségével szombaton Ománban tartott első egyeztetést, a következőt egy hét múlva tervezik. A szakértő szerint Iránnak is a megyegyezés az érdeke.

2025. április 14. Reggeli gyors - Kaiser Ferenc 2025.04.14.
06:31
00:00

Kaiser Ferenc emlékeztetett, a tárgyalások előtt Trump megfenyegette Iránt, hogyha nem lesznek konstruktívak a megbeszélések, akkor akár katonai erővel is fellépnek, és nála ki tudja,hogy blöfföl vagy sem. 

A biztonságpolitikai szeakértő szerint annak ellenére, hogy tényleges eredményeket nem jelentettek be a háttérben történhettek érdemli megállapodások is, de ezt nem kommunikálta egyik fél sem. Kaiser már az is nagyon komoly változásnak tartja, hogy egyáltalán leültek egymással a felek tárgyalni. Éveken keresztül nem volt érdemi párbeszéd Irán és az Egyesült Államok között. Washington most ki tudta azt használni, hogy Irán amúgy is meggyengült, hogy az Izrael ellen folytatott - mondjuk úgy helyettesekkel vívott - háborúban. Teherán szövetségesei közül is meggyengült a Hamasz, összeomlott az Aszad-rezsim Szíriában, tehát most sokkal kevesebb harcosa van a határain kívül Iránnak, illetve a jemeni húszik elleni légicsapások miatt és egyéb okokból is elég komoly amerikai erők vannak a térségben, velük is lehet nyomást gyakorolni. De hogy ez mire lesz elég, azt nagyon nehéz megmondani kaiser szerint. 

A biztonságpolitikai szakértő némi malíciával utalt arra, hogy az amerikai adminisztráció kommunikációja szerint Putyinnal is jól haladnak a tárgyalások, ám ennek az oroszok gőzerővel támadták ma éjszaka is az ukrajnai célpontokat, és jól láthatóan készítik el a következő nagy offenzívát. Tehát az, hogy leültek tárgyalni a felek, az még semmit nem jelent.

Az iráni atomprogramról azt mondta, amíg Trump fel nem mondta az előző ciklusában az atom alkut, addig a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnek voltak megfigyelői és kamerái az atomerőművekben és számos más létesítményekben folytatott tevékenységre is ráláttak. De ez hét éve megszűnt. Annyit lehet tudni, hogy Iránnak van jelentős készlete úgynevezett túldúsított uránból. A túldúsított urán már-már bomba minőségű, tehát ebből lehet robbanófejet összeszerelni. Egyes becslések szerint, de nem tudjuk mennyi a valóságalapja, akár két-három töltete már tulajdonképpen kész állapotban is lehet Iránnak, csak darabokban különböző mélyen elrejtett földalatti bunkerekben tárolják őket. Nem kizárt, hogy Iránnak akár már lehet is nukleáris robbanó töltete.

Kaiser  Ferenc biztonságpolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
 
Kaiser Ferenc biztonságpolitikai szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
Fotó: Králl Kevin
 

 

Ugyanakkor a legfőbb vallási vezető Ali Hamenei ajatollah többször kijelentette, hogy amíg ő életben van, addig Irán nem fog atomfegyvert rendszeresíteni, és mivel már ‘89 óta vezeti Irán, tehát több mint három és fél évtizede van hatalmon, nem valószínű, hogy most fogja megszegni. Ezzel együtt már valószínű, hogy Irán már effektível rendelkezik atomrobbanófejekkel, csal még nincs összeszerelve - tette hozzá.

Kaiser úgy véli, Irán most ott tart, hogy meg akar egyezni a Nyugattal. Felidézte, tavaly helikopterbalesetben meghalt Ebrahim Raisi, a keményvonalas iszlamista ellenőke az országnak. Az utód, akit meggyőző lakossági támogatással választottak, Maszúd Peszeskján elnök, eleve azzal kampányolt, és azóta is ebbe az irányba próbál lépéseket tenni, hogy meg akar egyezni a Nyugattal. Ugye nagyon komoly belső válságok vannak Iránaban,  kellene a pénz, de messze nem élvez átfogó támogatást a különféle félkatonai és terrorcsoportok támogatása, mert főleg a fiatalok azt mondják, hogy ezt a pénzt otthon is el lehetne ölteni. Nemrég publikálták, hogy közel fél milliárd dollárra finanszírozhatta meg a Hezbollah Hamas 2023 októberi terror támadását Itán - magyarázta a szakértő.

Tehát látszik, hogy van egy nagyon komoly társadalmi feszültség, szükség lenne reformokra az országba. Egyrészt pénzt kell másfelől egyfajta megegyezés a Nyugattal. Irán  azt kéri, hogy szabadabban jussanak, főleg az energiahordozói a világpiacra. Tehát Irán is nyerhet ezen az alkun, kérdés az, hogy sikerül-e megállapodni a feleknek.

A szombati tárgyaslásról az amerikai elnöki hivatal közleménye szerint azt tudni, hogy Steve Witkoff elnöki különmegbízott az iráni külügyminiszter, Abbász Aragcsi által vezetett teheráni küldöttséggel találkozott. Witkoff az egyeztetésen rámutatott: az amerikai elnöktől arra kapott utasítást, hogy az Egyesült Államok és Irán között fennálló nézetkülönbségekre – amennyiben lehetséges – párbeszéd és diplomácia útján találjon megoldást.

Ezek a kérdések nagyon összetettek, és Witkoff mai közvetlen megbeszélése egy előre tett lépés volt a kölcsönösen előnyös végeredmény felé – olvasható az amerikai elnöki hivatal által kiadott dokumentumban, amelyből az is kiderül, hogy a két fél egy hét múlva ül ismét tárgyalóasztalhoz Ománban.

Az Egyesült Államok az egyeztetésekkel mindenekelőtt az iráni atomprogram lezárását akarja elérni. Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője pénteki sajtótájékoztatóján megismételte, hogy Washington célja egyértelmű: nem fogja megengedni, hogy Irán atomfegyver birtokába kerüljön, és ennek elérése érdekében minden eszközt felhasznál, de Donald Trump elnök szeretné elkerülni a súlyosabb következményt. Trump az elmúlt hetekben többször utalt arra – legutóbb hétfőn, az izraeli kormányfő társaságában –, hogy amennyiben Iránnal nem jut megállapodásra a tárgyalóasztalnál, a katonai megoldást sem zárja ki.

Reggeli gyors: interjú Kaiser Ferenccel
2025.04.14., hétfő 6.50
Riorter: Herskovits Eszter, Selmeci JÁnos