„Köszönjük
Reggeli gyors

Gáspár Kristóf: Kérdés, melyik pártok lesznek a kormány "hasznos hülyéi"

9/01/2025 12:09

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

Ha a társadalmi támogatottságukat elvesztő parlamenti pártok az életben maradást racionálisan próbálják megfogni, akkor a Tiszával szemben helyezkednek el. Amennyiben, logikusan, 2026-ig terveznek, akkor költhetnek ahogy a csövön kifér a parlamenti frakciók plusz támogatásából, bemutathatják például hogyan küzdöttek az Orbán-rendszerrel szemben az elmúlt másfél évtizedben. A Tisza ugyanakkor, mint a támogatásból nem részesülő szereplő könnyen építhet elitellenes narratívát abból, hogy az elvileg sok ellenzéki párt által diktatórikusnak tartott oldal finanszírozza őket. Gáspár Kristófot, a Paradigma Intézet elemzőjét kérdeztük a Reggeli gyorsban.

2025. január 09. Reggeli gyors - részlet l Gáspár Kristóf 2025.01.09.
17:00
00:00

A nehéz gazdasági helyzet ellenére, hivatalos indoklás nélkül jelentősen emelték meg egy decemberben elfogadott, csak a kormánypárti képviselők által megszavazott törvénymódosítással azt az összeget, amiből a parlamenti frakciók gazdálkodhatnak.

Hetven-nyolcvan százalékkal nő az összeg: eddig a 9 frakciónak összesen 763 millió forint állt rendelkezésére, ez most 1,34 milliárdra emelkedik. Mivel a támogatást a képviselői tiszteletdíjakhoz kötötték, az összeg még tovább növekszik márciustól, amikortól a képviselők már a 2024-es átlagkereset alapján, annak háromszorosát kapják majd. 

Helytállónak tűnik az a kézenfekvő értelmezés, hogy a Fidesz azért döntött a parlamenti frakciók támogatásának növelése mellett, hogy ezzel a Tisza pártnak állítson ellenfeleket. "Az meg kérdés, hogy melyik párt, melyik szereplő lesz, elnézést a kifejezésért, de a kormányzó párt hasznos hülyéje, azzal, hogy a Fidesz akaratának megfelelően folytatja illetve kezdi meg a politizálást a Tiszával szemben"  – mondta Gáspár Kristóf, a Paradigma Intézet elemzője a Reggeli gyorsban.

Ágh Attila szerint a pártok feltőkésítése egy nyílt végű fideszes stratégia része: ha ezek a pártok valamennyire meg tudnak erősödni akkor vagy az a helyzet áll elő, hogy el tudnak indulni önállóan vagy az, hogy a közvélemény nyomására a Tiszának egyezkednie kell velük. A politológus szerint mindkét esetben a kormányváltástól vesznek el szavazatokat. A politológust az Esti gyorsban kérdeztük.

Kérdés persze, mennyit segíthet egy társadalmi támogatottságának jó részét elvesztett, 1-2 százalékon álló pártnak a plusz forrás.

A politikában kulcsfontosságú a láthatóság. Ahhoz nem kellett pénz, hogy Magyar Péter Facebook-oldalát rengetegen kezdjék követni, de ettől még mindig igaz marad, hogy könnyebb több forrásból kampányolni, mint kevesebből. Ha ellepik az országot olyan plakátok, amelyek azt hirdetik ezek a pártok jelentik az ellenzéket, bemutatják mennyit tettek már ezek a szereplők az Orbán-rendszer ellen az elmúlt másfél évtizedben, hogy milyen sikereket értek el, akkor elsősorban azokban, akik nem követik szorosan a politikát kialakulhat egy olyan kép, hogy ezek az erők jelenthetnek alternatívát – magyarázta az elemző. 

Gáspár Kristóf, a  Paradigma Intézet elemzője
 
Gáspár Kristóf, a Paradigma Intézet elemzője l
Fotó: Klubrádió/Mátyus László
 

Gáspárnak ugyanakkor vannak kétségei afelől, hogy hatékonyan tudják majd elkölteni ezt a pénzt. "Ha, tegyük fel, hogy ezek a pártok az életben maradást racionálisan próbálják megfogni, akkor a Tiszával szemben helyezkednek el, a Tiszát támadó fizetett hirdetésekkel, egyéb elemekkel tudnak kampányolni"– mondta az elemző, hozzátéve, hogy amennyiben ezek a pártok 2026-ig terveznek –ami egyébként logikus a túlélés szempontjából –, akkor nyilván költhetnek, ahogy a csövön kifér. Ugyanakkor kérdés, hogy mennyire motiváltak még a pártok, a körülöttük megmaradt néhány tízezer ember arra, hogy nekimenjenek a Tiszának és a Fidesznek egyszerre, miközben ennek a két pártnak a támogatottsága összesen 90 százalék körüli – mutatott rá Gáspár.

Közben visszatetszést is kelthet a társadalomban, hogy alig látható támogatottságú ellenzéki pártok lényegében a Fidesz által nekik juttatott közpénzből tartják életben magukat, ez a hangulat persze akkor tud kialakulni, ha valamelyik szereplő erre politikát húz fel, tehát például Magyar Péter felépíti ezt a narratívát.

Az elmúlt években nem volt olyan szereplő, aki igazán emlékezetesen, kitartóan témává tette volna, hogy hogy van az, hogy egy, sok ellenzék párt részéről diktatúrának ítélt rendszerben, a diktatórikus oldal finanszírozza a demokratikus oldal szereplőit. Már csak azért is alakul ez így, mert mindig csak azoknak éri meg erről beszélni, akik nem részesei ennek az alkunak, vagyis jellemzően a parlamentbe még be nem jutott pártoknak. Ez mondjuk igaz a Tiszára, ami még legalább 15 hónapig nem lesz részese az alkunak, vagyis könnyen fogalmazhat meg elitellenes üzeneteket, amelyekre vevő a magyar társadalom – mondta Gáspár.

 A Paradigma Intézet elemzőjét arról is kérdeztük, milyen eszközöket vethet még be a Fidesz, annak érdekében, hogy biztosítsa a győzelmét. A teljes beszélgetést meghallgathatják a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva.

Reggeli gyors/interjú Gáspár Kristóffal
2025. január 9., csütörtök 7:13
Riporter: Herskovits Eszter és Selmeci János