Köszönjük, hogy támogattak minket.
A lényeg

Amerikai szenátorok tiltakoznak Rogán levétele ellen a szankciós listáról

19/04/2025 10:55

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Két demokrata szenátor tiltakozó levelet küldött az elnöknek a Rogán Antal magyar kabinetminiszter elleni szankciók visszaállítását kérve. Nyilatkozatukban felhívták a figyelmet arra, hogy maga az elnök is említette a vámtarifák indoklásában Magyarországot, mint olyan országot, ahol átláthatatlanok a közbeszerzések. 

2025. április 19. A lényeg / részlet, amerikai szenátorok (2025. április 19., szombat)
02:16
00:00

Nyilatkozatot tett közzé két demokrata szenátor, Jeanne Shaheen (New Hampshire), a szenátus külügyi bizottságának vezető tagja és Elizabeth Warren (Massachusetts), a szenátus banki, lakásügyi és városfejlesztési bizottságának vezető tagja, miután Rogán Antal magyar minisztert törölték az amerikai pénzügyminisztérium szankciós listájáról.

Ebben a többi között azt írták: a magyar tisztviselő, Rogán Antal nemrégiben történt levétele a szankciós jegyzékből, mindössze három hónappal azután, hogy oda felkerült, aláássa az Egyesült Államok hitelességét a korrupcióellenes küzdelemben. Felhívják a figyelmet arra, hogy Donald Trump elnök 2025-ös, a külkereskedelem akadályairól szóló jelentése elismerte, hogy „az amerikai vállalatok komoly aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a magyarországi közbeszerzések nem mindig átláthatóak, és hajlamosak vagy helyi szereplőknek, vagy más, nem uniós országoknak, köztük Kínának kedvezni”.

A Pénzügyminisztérium pontosan azért szankcionálta Rogánt, mert a hozzá hasonló kormányzati szereplők átláthatóság nélkül tevékenykednek, hogy saját zsebüket tömjék az Egyesült Államok és a magyar emberek kárára. Sürgetjük a Trump-adminisztrációt, írták, hogy vizsgálja felül ezt a döntést, amíg a magyar kormány nem kezdi el tisztelni az amerikai vállalkozásokat – hiszen ez az a cél, amelyet az adminisztráció állítólag magáénak vall.

Kiemelték: a globális Magnyitckij emberi jogi és elszámoltathatósági törvény előírja, hogy az elnöknek legalább 15 nappal a megszüntetés előtt jelentést kell tennie az érintett kongresszusi bizottságoknak. A szenátus külügyi, valamint a banki, lakásügyi és városfejlesztési bizottsága sem kapott ilyen értesítést. Ezért szerintük a kormányzat bejelentése sérti a törvényt. Így Marco Rubio külügyminiszter indoklása a jegyzékből törlésre nem felel meg a Kongresszus által a törvényben meghatározott kritériumoknak. Amíg [a miniszter] nem teszi meg a megfelelő lépéseket, hogy megindokolja döntését a Kongresszus előtt, addig ez az intézkedés törvénytelen – véli Shaheen és Warren szenátor.

„Rogán törlése [a szankciós listáról] az amerikai munkavállalóknak árt, és segít Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek abban, hogy Peking javára kihasználja az Egyesült Államokat. Felszólítjuk Trump elnököt, hogy értékelje újra ezt a döntést” – zárták nyilatkozatukat.

Az amerikai külügyminisztérium azzal indokolta a döntést, hogy Rogán további szankcionálása „nem egyeztethető össze az Egyesült Államok külpolitikai érdekeivel.”