Tiltott önkényuralmi jelképek miatt előállítottak két embert a kitörés napján
9/02/2025 20:33
| Szerző: Klubrádió
Két embert állítottak elő és hallgattak ki gyanúsítottként önkényuralmi jelkép használata miatt Budapesten a szombati kitörés napjához kapcsolódóan – közölte a BRFK Kommunikációs Osztálya a Telex megkeresésére.
A rendőrség a fokozott ellenőrzés keretein belül 34 embert igazoltatott.
Az úgynevezett Kitörés Emléktúráról készült fotós tudósításokon látható, hogy többen is tiltott önkényuralmi jelképeket viseltek. Sokan második világháborús magyar vagy német katonai egyenruhában vesznek részt a túrán, és az ellenőrző pontokon álló szervezők is így öltöznek. Vagyis egyes résztvevők ruházatukon horogkereszttel, vaskereszttel, SS-jelvénnyel jelentek meg.
A szervezők a kitörési kísérletről, 1945. február 11-éről emlékeznek meg, amikor Budapest ostroma alatt a német és magyar csapatok megkíséreltek kitörni a szovjetek által körbezárt Budai várnegyedből. Ungváry Krisztián történész szerint a budapesti német–magyar csapatok kitörési kísérlete a második világháború egyik legvéresebb katonai akciója volt. Kevesebb mint öt nap alatt húszezer katona pusztult el, ugyanennyien estek fogságba, míg az átjutás legfeljebb 700 embernek sikerülhetett. A szakértő idézett cikkében arra is felhívta a figyelmet, hogy Hitler megtiltotta a kitörést, Budapestet erőddé nyilvánította.
(Kiemelt képünk egy korábbi kitörés napi rendezvényen készült, fotó: MTI/Kovács Tamás)