Számonkérést, elszámoltatást ígért Magyar berobbanásának évfordulóján
12/02/2025 06:03
| Szerző: Klubrádió
Színrelépésének évfordulóján kétórás interjút adott a Partizánnak, mely sokszor egymás szavába vágásba és kiabálásba ment át.
Kormányzásra készül a Tisza Párt, és bár Magyar Péter úgy érzi, készen áll rá, nem biztos, hogy ő lesz a miniszterelnök-jelöltjük – mondta a pártelnök a Partizán műsorában. A Tisza elnöke úgy véli, példátlan összefogás van most, ilyen sem a rendszerváltáskor, sem a polgári körök szervezésénél nem volt. Arra figyelmeztet mindenkit, hogy mindenkinek történelmi felelőssége van, hiszen ritkán adatik meg a lehetőség, hogy egy jóléti, normális országot építsenek.
Magyar Péter az interjúban beszélt fideszes hátteréről, jobboldali családjáról, valamint a 2006-os rendőri túlkapások áldozatainak jogi képviseletéről. Állítása szerint bár a Fideszen belül nem volt nyíltan rendszerkritikus, baráti körében, például Gulyás Gergellyel, rendszeresen vitázott politikai kérdésekről.
Magyar beszélt még a NER elszámoltatásáról. Erről azt mondta, az nem politikai aktus, hanem az igazságszolgáltatás feladata.
„Az elszámoltatás az az, amikor a függetlenül működő igazságszolgáltatás, először a nyomozó hatóság, az ügyészség, és utána a független magyar bíróság elítél valakit az elkövetett bűncselekményekért.” Elmondta, hogy egy politikus nem ígérhet elszámoltatást, mert ha mégis megteszi, akkor vagy nem hisz a jogállamban, vagy tudatosan le akarja építeni azt.
A számonkéréshez azért Magyarék igyekeznek muníciót adni az igazságszolgáltatásnak – ebben segít nekik a tavaly nyáron elindított digitális gyóntatószék programjuk, ahová eddig ezernél is többen tettek bejelentést. Magyar szerint “százmilliárdos nagyságrendű” anyagokat kaptak, hatalmas sztorik vannak náluk, de egyelőre nem akar velük előjönni. Annyit elárult, hogy sok olyan van, ami egyre magasabb szintről jön a NER-ből, és sok olyan infójuk is van például ügyészektől, hogy miként akadályozzák a munkájukat. Ezért szerinte óriási hatása lenne egy új legfőbb ügyésznek.
A korrupció felszámolásáról szólva Magyar elmondta, hogy a vagyongyarapodások visszamenőleges vizsgálatát tervezik. Azt ígérte, hogy a kormánytagok, országgyűlési képviselők és közeli hozzátartozóik vagyongyarapodását automatikusan vizsgálni fogják.
Az előrehozott választásokkal kapcsolatban Magyar azt állította: nem a jelöltek kiválasztásáról beszélt, hanem az előrehozott választás követeléséről. Szerinte Orbán Viktor 2008-2009-ben fontosnak tartotta az előrehozott választást, amikor úgy érezte, hogy megrendült az emberek bizalma az adott kormányban. Magyar szerint a jelenlegi helyzetben „a választás másnapján a rendőrséget egy új miniszter irányítaná, a NAV-ot egy új vezető, és a közmédiában is változás történne.”
Magyar Péter az interjúban arra a kérdésre, hogy miért nem vállalja magára a miniszterelnök-jelöltséget, úgy válaszolt: „Megint megkérdezem, kell, hogy a politikai rendszerben, vagy alkotmányos rendszerben egy miniszterelnök-jelölt? Nem kell.” Hozzátette, hogy szerinte „hasznos, ha van egy miniszterelnök-jelölt”, de ez nem feltétlenül szükséges a politikai rendszer működéséhez.
Arra a felvetésre, hogy hívei őt tekintik Orbán Viktor kihívójának, Magyar így reagált: „Ezt majd a Tisza közössége eldönti.” Azt is kiemelte, hogy jelenleg a pártépítésre és a választási előkészületekre koncentrálnak, ami hatalmas feladat.
Magyar Péter hangsúlyozta, hogy a közösségi média elérése milyen fontos szerepet játszik a politikai kommunikációban. Szerinte a fideszes propaganda mindig azzal vádolja az ellenfeleit, amit maga is elkövet. Szerinte a független médiának nevezett sajtó egy része elhallgatja a Tisza Párttal kapcsolatos híreket.
A személyi kultusz kérdésére úgy válaszolt, hogy az egyszemélyes kommunikáció egy tudatos stratégia volt, védi a párt tagjait és szakértőit a politikai támadásoktól: „Védem a leendő jelöltjeinket, amíg tudom, mert nekem már sokkal többet nem tudnak ártani.” Magyar úgy véli, hogy a politikában dönteni kell, és nem csak vitázni: „Nem szakmai vitákban kell részt venni, meg nem nyilatkozgatni kell, hanem dönteni kell tudni.”
Arra a kérdésre, hogy milyen adórendszert tartana kívánatosnak, Magyar Péter azt mondta: nem ő dönti el, hogy egykulcsos adórendszer legyen, vagy más. Az egykulcsos rendszerről azt mondta: nem tartja sem kívánatosnak, sem nem kívánatosnak. Nem reagált arra, hogy az egykulcsos adórendszer maradna-e, vagy sem, ha a Tisza kormányra kerülne.
Magyar Péter elmondta még azt is: nem vett részvényt bennfentes információ alapján, “de volt részvényem, van részvényem”.
Beszélt Magyar Péter még arról is, hogy a világnézete sok mindenben alakult. Beszélt a társadalmi mobilitás hiányáról, és arról is, hogy hatalmas társadalmi szakadék van ma az országban.
Magyar Péter hangsúlyozta: ha rajta múlik, első útja Varsóba vezet majd miniszterelnökként, a második pedig Bécsbe. “És minden csak ezután fog majd következni.” Az interjú végén azt mondta, hogy “van egy felcsúti maharadzsánk, akinek napról-napra milliárdokkal gyarapodik a vagyona.”