Orbán: A nyugati versenyelőny korszaka véget ért
18/10/2023 12:15
| Szerző: Klubrádió
Orbán szerint azzal, hogy Európa az ukrán háború miatt elvágta az Oroszországhoz fűződő együttműködés szálait, hatalmas lépést tett a blokkosodás irányába.
Elmondta beszédét az Övezet és út fórum harmadik pekingi csúcstalálkozóján Orbán Viktor, aki szerint "a nyugati versenyelőny korszaka véget ért, a keleti világ megerősödött, és most az európai dilemma az, blokkosítsuk-e a világgazdaságot, vagy versenyezzünk, protekcionisták legyünk, vagy keressük az új korszak adta együttműködési, összekapcsolódási lehetőségeket".
A magyar miniszterelnök szerint Európa az ukrán háború miatt elvágta az Oroszországhoz fűződő együttműködés szálait, ezzel is egy hatalmas lépést tett a blokkosodás irányába.
Hozzátette, a konnektivitás hívei, köztük Magyarország, elutasítják a blokkosodás politikáját. Közép-Európa évtizedeken keresztül szenvedett a blokkosodástól, ami „nem volt jó, ésszerűtlen volt, embertelen volt”. Versenyképességünk a mélybe zuhant, a technológiai versenyben jócskán hátra maradtunk és elszegényedtünk.
Orbán Viktor azt állította: "a magyarok azt szeretnék, ha a blokkosodás helyett az összeköttetések, vagyis a konnektivitás időszaka következne, mert a konnektivitás esélyt adna Európa számára, hogy visszanyerje a versenyképességét".
"A mi történelmünk azt bizonyítja, hogy az összeköttetések és a kölcsönös tisztelet talajára visszatérő nemzetközi politika tudja elhozni a béke és a gazdasági fejlődés reményét" – mondta.
Orbán úgy látja, Magyarország célja, hogy a keleti és a nyugati gazdaság és technológia találkozási pontja legyen. Ma Európában nálunk találkoznak az új technológiai korszakra átálló legjelentősebb keleti és nyugati beruházók. Büszkék vagyunk arra, hogy mára Magyarország lett a kínai vállalati beruházások első számú közép-európai célpontja.
"Magyarország készen áll a további együttműködésre Kínával és minden konnektivitást támogató országgal" – zárta felszólalását Orbán Viktor.
(via MTI)
