Miért nem történtek még gyanúsítások és letartóztatások az MNB-ből eltűnt százmilliárdok ügyében? - kérdezi a Tisza Polt Pétert
1/05/2025 10:37
| Szerző: Klubrádió
Tájékoztatást követel a legfőbb ügyésztől Magyar Péter arról, hogy "az Állami Számvevőszék márciusi jelentése óta a Nemzeti Bank százmilliárdjainak ügyében miért nem került sor gyanúsításokra, őrizetbe vételre és letartóztatásra".
A Tisza elnöke szerint világbotrány, hogy amíg egy sima bolti lopás esetén azonnal őrizetbe veszik és nagy valószínűséggel letartóztatják az elkövetőt a hatóságok, addig a "valaha volt legnagyobb bankrablás ügyében, melynek során több száz milliárd forint közpénz tűnt el, mindenki szabadlábon élvezi a lopott szajrét".
Követeli Polt Pétertől, hogy adjon választ arra, hogy az MNB alapítványaiból eltűnt százamilliárok kapcsán miért nem került sor gyanúsításokra, őrizetbe vételre és letartóztatásra. "Miért menekülhettek el az ügy egyes kulcsszereplői olyan harmadik országba, ahonnan nincs bűnügyi kiadatás? Követeljük, hogy a legfőbb ügyész valljon színt, hogy a valaha volt legsúlyosabb magyar gazdasági bűncselekmény ügyében miért nem zárolják haladéktalanul az elkövetők vagyonát."
A Tisza közlése szeriont a közvélemény joggal vár választ arra a kérdésre is, hogy vajon elvárható-e a nyomozás valódi törvényességi felügyelete a "Polt Péter vezette ügyészségtől egy olyan ügyben, amelyben a legfőbb ügyész felesége is érintett lehet, hiszen több jegybanki alapítvány felügyelőbizottságának is tagja volt".
A büntetőeljárási törvény világosan fogalmaz, hogy le kell tartóztatni a gyanúsítottat, ha fennáll a szökés, az elrejtőzés, vagy a bűnismétlés veszélye, vagy ha a terhelt veszélyeztetné a bizonyítást.
Követelik, hogy "Polt Péter haladéktalanul tájékoztassa a közvéleményt, hogy:
- milyen szakaszban áll a nyomozás a világ eddigi legnagyobb bankrablása ügyében;
- miért nem történt gyanúsítás, kihallgatás, őrizetbe vétel, letartóztatás az ügyben;
- érintett-e az ügyben volt vagy jelenlegi kormánytag, vagy országgyűlési képviselő;
- miért nem zároltak már vagyontárgyakat, vagyonelemeket a százmilliárdos kár biztosítására;
- miért várta meg a Legfőbb Ügyészség az Állami Számvevőszék jelentését, miért asszisztált éveken keresztül a nyilvánvaló gazdasági bűncselekményekhez, miért nézte tétlenül a magyar közvagyon ipari méretű elherdálását, szétlopását" - áll a közleményben.