Bővítené a kormány a háziorvosok feladatkörét
21/10/2025 17:54
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Vikár Anna Flóra
Bővítené a kormány a háziorvosok és a gyógyszerészek kompetenciakörét. Előbbiek például többféle receptet írhatnának fel és többféle laborvizsgálatot rendelhetnének, így megspórolható lenne a látogatás a szakorvosnál. Elsősorban a diabéteszes betegek élete egyszerűsödne.
Október 24-ig társadalmi egyeztetésen van egy módosítójavaslat, amely jelentős változást hozna az egészségügyi alapellátásban, bővítené ugyanis a háziorvosok és gyógyszerészek kompetenciakörét.
A háziorvosok többféle receptet írhatnának fel és többféle laborvizsgálatot rendelhetnének, így néhány betegségcsoportban, ahol eddig szakorvos jelenlétére volt szükség például a gyógyszer felírásához vagy kontrollvizsgálatokhoz, mostantól elég lehet az is, ha a beteg a háziorvoshoz látogat el.
A törvénymódosítás akár már december 1-jétől hatályba léphet, a NEAK készen áll – közölte Takács Péter egészségügyi államtitkár egy háttérbeszélgetésen, amiről a 24.hu számolt be.
A gyógyszerészi feladatköröket már október 1-jétől bővítették, a krónikus betegségekre rendszeresen szedett készítmények esetén meghatározott alkalommal a patikus is felírhatja a gyógyszert.
A háttérbeszélgetésen Takács elmondta, hogy a változtatások célja a betegek ellátáshoz való hozzáférésének javítása illetve a kórházak szerepének csökkentésére az ellátásban. Egyúttal, növelni szeretnék a háziorvosi szakma presztízsét is, hiszen az alapellátók "értékes tudással és holisztikus szemlélettel rendelkeznek."
Utóbbival kapcsolatban emlékezetes, Takács nemrég arról beszélt egy podcastban, hogy a háziorvosok sokszor "maradványelven" választódnak ki, ami miatt sokan felháborodtak, az orvosi kamara is jelezte, bocsánatkérést várnak. A 24.hu a háttérbeszélgetésen kérdezett erről, amire Takács elmondta, szerinte az egész felzúdulás egy "politikailag motivált média hoax" volt, ugyanakkor a kollégák többsége tudja szerinte, hogy megbecsüli őket. Ezt aláhúzandó jelezte, két és fél éve dolgoznak egy olyan jogszabálycsomagon, amely alapjaiban újítja meg a háziorvoslás lehetőségeit és az arról alkotott képet.
