„Klubrádió
A lényeg

Beer Miklós: Nem leszünk rosszabb keresztények, ha nem arra a pártra húzzuk az x-et, amely kisajátítja, felhasználja a kereszténységet

15/04/2022 15:07

| Szerző: Klubrádió

Interjút adott a Magyar Hangnak Beer Miklós, a Váci Egyházmegye nyugalmazott püspöke, aki a többi között arról beszélt, az egyház és a papok nyílt pártelköteleződését nem tartja szerencsésnek. "A „kereszténydemokrata” politika nálunk azt jelenti, hogy a politika kisajátítja és a magyarság állandó jelzőjévé teszi a kereszténységet. Nekem ezzel van bajom – mondta a lapnak.  "Nem leszünk rosszabb keresztények akkor, ha épp nem arra a pártra húzzuk az x-et, amely kisajátítja, felhasználja a kereszténységet" – fogalmazott. 

A Magyar Hangnak adott interjúban Beer Miklós, a Váci Egyházmegye nyugalmazott püspöke azt mondta, örül, hogy vége van a választásnak, amelynek a hangneme nagyon megviselte őt. Szerinte most már előre kell nézni, „ki kell kiengesztelődnünk egymással, be kell gyógyítanunk az egymásnak okozott sebeket, meg kell próbálnunk rendbe hozni emberi kapcsolatainkat”.

Megkérdezték tőle, miért vállalt el egy rövid beszélgetést Márki-Zay Péterrel, az ellenzék miniszterelnök-jelöltjével a választás előtt. Jelezte, eszébe sem jutott, hogy beszálljon a kampányba, bántja, hogy sokan úgy értelmezték, ő aktívan részt vett ebben. Hozzátette, régi szokása, hogy ahova meghívják, oda elmegy. „Márki-Zay Péter hívásának azért is eleget tettem, mert mint hívő emberhez régi ismeretség fűz, a családjával a falumban, Zebegényben szoktak nyaralni” – fogalmazott.

Az újabb kétharmados Fidesz-győzelemre és arra, hogy sok paptársához hasonlóan egy kereszténydemokrata kormánynak akár örülhetne is, úgy felelt, hogy „az egyház és a papok nyílt pártelköteleződését nem tartom szerencsésnek. Ha a ”kereszténydemokrata„ politikát említi, nálunk ez azt jelenti, hogy a politika kisajátítja és a magyarság állandó jelzőjévé teszi a kereszténységet. Nekem ezzel van bajom. … A problémát a felhasznált vallás, és a megélt hit között feszülő ellentétben látom. Előbbi kizárólag a külsőségekről szól, mint ahogy a politikai megnyilvánulások jelentős része. A megélt hit azonban – már amennyiben vallásos hitről beszélünk – igen távol esik a külsőségektől és különösen a pártelköteleződéstől. Pont ezért igyekszem hangsúlyozni, hogy választópolgárként is megvan a szabadságunk, nem leszünk rosszabb keresztények akkor, ha épp nem arra a pártra húzzuk az x-et, amely kisajátítja, felhasználja a kereszténységet”.

(via Telex, kiemelt kép: Klubrádió)