„Klubrádió
A lényeg

Balog zsinati elnökké választása után kimondottan sok ingatlant kapott a református egyház az államtól

23/02/2024 15:11

| Szerző: Klubrádió

A Fidesz 2010-es kormányra kerülése óta 57 milliárd forint értékben összesen 257 ingatlant adott át az egyházaknak ingyen – derült ki a Partizán péntek reggeli hírleveléből. A Magyar Református Egyház 57 ingatlant kapott, ebből 49-et azután, hogy Balog Zoltán volt humánminiszer az egyház zsinati elnöke lett.

2010 májusától 2023 augusztusáig az állam 257 ingatlant adott át ingyen az egyházaknak, összesen 57 milliárd forint értékben. 105 ingatlan jutott a katolikus egyháznak, szerzetesrendeknek és más katolikus szervezeteknek, míg 57 a reformátusoknak, beleértve a különböző egyházmegyéket, egyházközségeket és a Református Szeretetszolgálatot is. A reformátusok összesen 13 milliárd forint értékben kaptak ingatlanokat – ezt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) táblázatából lehet tudni, amit tavaly szeptemberben adtak ki a Párbeszéd kérésére.

Ebből az említett 57-ből 49 azután került a reformátusokhoz, hogy Balog Zoltán korábbi minisztert 2021 februárjában lelkészi elnökké választották. 2022 januárjától 2023 augusztusáig több ingatlanról mondott le az állam a református egyház javára, mint az előző 12 évben összesen.

Az államtól kapott ingatlanok közül a legértékesebb a Központi Zálogház egykori épülete a Lónyay és a Kinizsi utca sarkán. Az MNV által 3,5 milliárd forintra értékelt ingatlan az 50-es évektől Bizományi Áruház Vállalatként (BÁV) volt ismert. Az állam 2017-ben vette meg a 4500 négyzetméteres épületet, miután a kormány műemlékké nyilvánította, és elővásárlási jogot szerzett rá. Egy évvel később, a 2018-as választások után néhány nappal viszont odaadták az épületet a Református Egyháznak.

A katolikusoknak 105 ingatlant adott át az állam, 29,5 milliárd forint értékben. A két legnagyobb egyház kapta így az átadott vagyonelemek 60 százalékát, ami az átadott vagyon értékének 75 százalékát teszi ki.

(Kiemelt kép: MTI/Szigetváry Zsolt)