Támogassa személyi jövedelemadója 1%-ával a Klubrádiót 2026-ban is
A lényeg

A választási kutatások miatt estek neki Mráz Ágostonnak az ELTE-n

15/05/2026 12:37

| Szerző: Klubrádió

Több oktató is élesen bírálta Mráz Ágoston Sámuelt az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán a választások előtti, jelentős fideszes előnyt mutató közvélemény-kutatások miatt, egyesek etikai vizsgálatot is indítanának ellene,  sőt odáig is eljutottak, hogy kikényszerítsék távozását, de a Nézőpont Intézet vezetője végül a karon marad, ám órákat nem tarthat  – írta a 24.hu. 

A lap szerint az ELTE Politikatudományi Intézetének április 27-i ülésén kifejezetten feszült hangulat alakult ki. Több oktató azt kifogásolta, hogy a Mráz vezette Nézőpont a választás előtt még biztos Fidesz-győzelmet prognosztizált, miközben a voksolást végül a Tisza Párt nagy különbséggel nyerte meg. A lap szerint volt, aki „a szakma megcsúfolásának” nevezte a kampányban végzett tevékenységét.

A Nézőpont Intézet korábban azt jelezte előre, hogy a Fidesz a 106 egyéni választókerületből 66-ot megnyerhet, ehhez képest végül mindössze tíz körzetet vitt el a kormánypárt. Mráz Ágoston Sámuel a választás előtti utolsó Facebook-bejegyzésében még azt írta: „A Fidesz győzelmére számítok.”

A 24.hu szerint az értekezleten több oktató azt kérdezte Mráztól, hogyan lehetett ekkora eltérés a kutatások és a tényleges eredmények között. A politológus azzal védekezett, hogy a rendelkezésükre álló adatokból ilyen következtetéseket vontak le, ugyanakkor határozottan visszautasította a tudatos manipuláció vádját.

A lap úgy tudja, egyes oktatók kifejezetten kemény hangnemben bírálták Mrázt, mások viszont hallgattak. A cikk szerint Török Gábor felszólalt a védelmében, miközben az intézetben oktató Navracsics Tibor nem vett részt az értekezleten.