Pénz nélkül is folytatja a munkát a Magyar Színházi Társaság
4/12/2024 11:51
| Szerző: Klubrádió
Egy fillér támogatást nem kap jövőre az államtól a Magyar Színházi Társaság, melynek elnöke a Klubrádió Reggeli gyors című műsorában arról beszélt, hogy a mostani előadó-művészeti támogatás döntéshozói – nem tudni, miféle értékrend alapján – úgy ítélték meg, hogy a Magyar Színházi Társaság nem kaphat működési támogatást. A pénzekről nem is tudni, kik döntenek, ugyanis nevüket nem adják az ügyhöz.
A táncművész-koreográfus, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, azt mondja, nem akarnak a panaszkodás útján elindulni, folytatni fogják a munkát így is. Azt mondta, megpróbálják ingyen.
A társulat az interjút megelőzően közleméynt adott ki, melyben azt írták:
"A Magyar Színházi Társaság – minden pályázó személyét, pályázatát tiszteletben tartva – azon a véleményen van: ha a Kolibri Színház társulatának 88%-a egy színházigazgató-jelölt mellett teszi le a voksát, akkor annak figyelembevételével szükséges meghozni a döntést – ez lenne az alapvető tisztelet és szakmai megbecsülés. Hiszen ők értik legjobban saját színházuk működését, gyermek- és ifjúsági közönségük igényeit és szakmai közegük sajátosságait.
Javasoljuk újragondolni és tökéletesíteni a színházigazgatói pályázatok szabályozásának rendszerét tapasztalt színházi szakemberek és jogászok bevonásával, mert az elmúlt évtizedben ismétlődő problémák okozzák a legtöbb szakmai konfliktust.
A Nemzeti Színházat ért politikai támadást elítéljük. A művészeti tevékenység politikai célokra való felhasználásával soha nem érthetünk egyet, az alá- és fölérendeltségnek nincs helye. Szakmai kérdésre a helyes válasz mindig szakmai – tehát politikától független.
Ugyanide sorolható a független színházi szféra kérdésköre: a függetlenek jelenlegi helyzete méltatlan, a már említett mostani előadó-művészeti támogatásból közülük csak néhányan jutottak kevés támogatáshoz. Mivel a magyarországi független színházi lét 70-80 éves múlttal rendelkezik, az egész kultúrpolitikai képletben szakmailag korrekt megoldást érdemel.
A helyzet orvoslására van szakmai javaslatunk, és készen állunk ennek megbeszélésére szakemberekkel, a független szcéna képviselőivel, illetve készen állunk arra, hogy mindezt kultúrpolitikusokkal is megvitassuk.
Az Erkel Színházzal kapcsolatosan – ahol új profilú állami teátrum létrehozását tervezik –, a rendelkezésre álló információk alapján fontos kérdések merülnek fel, többek között a finanszírozás forrására és annak elosztására vonatkozóan. Szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy miközben az új/régi intézmény évről évre több milliárd forint állami támogatásban részesülne, addig a jelenlegi színházak nagy része anyagi és bérfinanszírozási problémákkal küzd, az alapvető működéshez szükséges forrásaik nem bizonyulnak elegendőnek. Utalunk például a vidéki színházak körülményeire is, a művészek, az alkotók és a műszaki kollégák helyzetére, a pályamodell hiányosságaira.
Véleményünk szerint fenntarthatóbb lenne előbb a meglévő intézmények megerősítésére összpontosítani az anyagi források/támogatások átcsoportosításával/újraelosztásával, és erre fektetni hangsúlyt legalább addig, ameddig ez az anomália megszűnik. Természetesen mindezek után minden új teátrum létrehozása üdvözlendő" - áll a közleményben.
A kormány az elmúlt 14 évben folyamatosan és tudatosan törekedett arra, hogy ellehetetlenítse a független színház társulatokat.
Tavaly nagy port kavart, hogy a független színházi társulatok éves működési támogatásából annyit vont el a kormány, hogy 50-60 társulat került a csőd közelébe, majd a kiegészítő támogatásokat is úgy osztották szét, hogy rengeteg fontos független társulat - például a Budapesti Fesztiválzenekar vagy a Pintér Béla Társulat - egyetlen forintot sem kapott, miközben Vidnyánszky Attila körének százmilliók jutottak.
2024.12.04., szerda 8.45
Riporter: Para-Kovács Imre