Nagy kihívás lesz az EU-nak és Ukrajnának az új lengyel elnök
3/06/2025 06:18
| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió
Úgy fest, hogy a lengyel nacionalista Karol Nawrocki elnökválasztási győzelme feszültebbé teszi a viszonyt Ukrajnával, és bátorítja Közép-Európában a Donald Trumpból ihletet merítő konzervatívokat – ebben ragadja meg a választás kimenetelének a lényegét, elemzők és diplomaták vélekedésére hivatkozva, a Reuters.
"Igen, közös piacot és fejlődést akarunk, erősen akarjuk hallatni a hangunkat az Európai Unióban, de azt nem akarjuk, hogy a társadalmi élet minden vonatkozásában feladjuk a szabadságunkat, és hogy arról a brüsszeli elit döntsön” – idézi fel a Reuters Nawrocki egyik márciusi kampánybeszédét.
A hírügynökségi tudósítás kitér arra, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök, aki maga is kemény választási küzdelemre számíthat 2026-ban, Nawrocki úgymond fantasztikus győzelmén ujjongott. Feledy Botond geopolitikai elemző úgy nyilatkozott a Reutersnek, hogy a lengyel választás kimenetele erősítheti Orbán azon érvelését, miszerint a nemzeti identitás védelmezése fontosabb az EU-pénznél. A politikai társbérlet jövőjét illetően egy név nélkül nyilatkozó diplomata azon reményének adott hangot, hogy a lengyelek nem fognak több energiát fordítani az egymás elleni küzdelmekre, mint Lengyelország európai vezető szerepére.
A londoni Economist rámutat arra, hogy a lengyel elnökválasztás ugyanolyan alternatíva mentén zajlott, mint ami ma egész Európára jellemző: a centrista, Európa-párti kormány által támogatott liberális jelölttel a kemény jobboldal embereként egy nacionalista történész és egyben volt amatőr bokszoló állt szemben, maga mögött tudva Trump és a külföldi populisták támogatását.
Lengyelország ma mélyen megosztott – hangsúlyozza a német Der Spiegel, hozzátéve, hogy a városokban a liberálisok vannak fölényben, míg vidéken, főként az ország keleti térségében a nacionalista, jobboldali konzervatív szemlélet uralkodik. A magazin szerint Tusknak nehéz lesz most folytatnia a reformkurzust. Két év múlva új parlamentet választanak, és akkor a teljes „jobbra át” fenyeget – jósolja a Der Spiegel.

Az EurActiv brüsszeli portál szerzője szintén a megosztottságot emeli ki. Azt írja, olyan érzése volt Lengyelországban, mint ha Narniában járna, azon a földön, amelyet felemészt a jó és a rossz közötti küzdelem, miközben mindkét félnek meggyőződése, hogy a másik az ősgonosz. Megállapítása szerint elmúltak azok az idők, amikor a riválisok képesek voltak egyetérteni néhány olyan kulcskérdésben, mint például a transzatlanti gondolkodásmód, vagy éppen Ukrajna támogatása. Nawrocki szakított a legalapvetőbb pártokon átnyúló tételekkel is, mindenért bűnbakká téve a lengyeleket kioktató külföldi politikusokat – főként a németeket -, valamint a brüsszeli technokratákat.
Az EurActiv ugyanakkor megállapítja: maga az EU is visel felelősséget ezért a mélységes megosztottságért, mert a PiS pártot úgy állította be, hogy az életre-halálra menő küzdelem a liberalizmus és az autoritarianizmus között zajlik, és a kettő között nincs érzékelhető szürke zóna. Külső megfigyelők a PiS-t Orbánnal, sőt, Călin Georgescuval egyívásúnak láttatták. Ez azonban félrevezető, a kelet-európai jobboldali mozgalmak nem alkotnak monolit tömböt – figyelmeztet a portál. Nawrocki nem a lengyel Trump, és nem is a Kreml barátja – teszi hozzá, és felhívja a figyelmet arra, hogy az új lengyel elnök egyik legközelebbi tanácsadója az a Jacek Saryusz-Wolski, akit elkötelezett európaiként és Ukrajna támogatójaként ismernek Brüsszelben.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszók nem jelennek meg, ezért az interjúk meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)
2025.06.03., kedd 6.00
Szerkesztő: Kárpáti János