Köszönjük, hogy támogattak minket.
Esti gyors

Lehet-e tüntetni a hídon? A Kúria elnökétől kell megkérdezni

17/04/2025 23:35

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Szepesházi Péter volt bíró, ügyvéd, aki örömmel vállalja, hogy Hadházy Ákos csapatában nem jogászként is benne van, azt mondta: az első hídfoglalós tüntetésnél, amikor a rendőrség korlátokat írt elő, az egyik kúriai tanács teljesen tisztességesen járt el. Aztán a következő alkalmakkor már Varga Zs. András tanácsához került az ügy, és akkor már messze nem született az elsőhöz hasonló döntés. Vagyis a teljes tiltásról is a Kúria elnökét kellene megkérdezni.

2025. április 18. Esti gyors - részlet 2025.04.18. Szepesházi Péter
07:44
00:00

Szepesházi Péter volt bírót, ügyvédet az Esti gyorsban elsőként arról kérdeztük, hogy a rendőrség korábbi álláspontjai eltérnek a mostanitól, miközben a törvények ugyanazok. Vagyis eddig lehetett tüntetni a hídon, most meg nem lehet tüntetni, ez hogy lehet?

Jelezte, ezt bizonyos értelmemben nem tőle kellene megkérdezni, és mondhatná, hogy a Kúriától, de mivel szeret precízen fogalmazni, a Kúria elnökétől. Ugyanis az első tüntetésnél, amikor a rendőrség korlátokat írt elő, akkor az egyik kúriai tanács teljesen tisztességesen járt el, a rendőri határozatot megsemmisítette, abból az okból, hogy nem volt rendesen megindokolva. Aztán a következő és az utáni alkalommal már Varga Zs. András, mint tanácselnök, tehát nem mint kúriai elnök tanácsához került az ügy. Akkor már messze nem született ennek megfelelő döntés – hívta fel a figyelmet Szepesházi Péter.

Aki attól tart, hogy a jogbizonytalanság nem a véletlen műve, és nem egy természetes, még demokráciákban is előforduló jogbizonytalanság. Szóba hozta, hogy a Szabad Európa információja szerint lemondott a Kúria főtikár-helyettesi pozíciójáról egy kúriai bíró. Ez a lemondás összefüggésben volt azzal, hogy Varga Zs. András nem volt elégedett a Kúria ítélkező tanácsának azzal a döntésével, amely teljes mértékben engedte a hídon tartandó demonstrációt.

A volt bíró ezzel kapcsolatban elmondta: ha egy főnök szóvá teszi egy bíró ítéletét, az teljességgel elfogadhatatlan, és nyíltan ilyen biztos, hogy nem volt 2010 előtt. Természetesen mindig vannak gazdasági-politikai érdekek, amelyek nagyon ritkán és nagyon áttételesen, nagyon közvetve behatolnak esetleg a bíróságokra, de ilyen nyíltsággal, ahogy Varga Zs. Andrásnál, nem csak ebben az esetben fordult elő.

Felidézte, hogy Varga Zs. „a Fidesztől nem távol álló” ügyvédi kamarai elnök nagyon cizellált és enyhe bírálatát sem tudta eltűrni egy balatoni jogászkonferencián, és nemhogy ő hazament, de hazarendelte a kúriai bírákat is, mintha azok birkák lennének, „pedig szerintem nem azok”. Valamint az elsőfokú, nem jogerős döntés szerint jogellenes Kovács András felfüggesztése kúriai bírói tanácselnöki tisztségéből is; nyíltan maga Varga Zs. András mondta a bírósági jegyzőkönyvbe, hogy ő nem mondja azt, hogy mindenben kell követni a többi kúriai tanácsot, de azért így kifejezte a rosszallását, és felfüggesztette a választási eljárásban egyébként eljáró kúriai tanácselnököt, a kiváló bírót, Kovács Andrást a tisztségéből; ha nem is a bíróiból, de a tanácselnökiből – részletezte a jogász.

Bemutatták Varga Zs. András alkotmánybíró jogállamról sz?
 
 Varga Zs. András még alkotmánybíróként, fotó: MTI/Kovács Tamás
 

Korábban a Kúria azt fogadta el a rendőrségtől, hogy nem lehet 24 órát tüntetni, hanem akkor hajnali négyig lehetett a hídon maradni a tüntetőknek meg a színpadjuknak. Viszont a mostani rendőrségi határozat, amiről ugye a bíróság még nem döntött, már ennél is szigorúbb: azt mondja, hogy zéró tüntetés a hídon, tehát hogyha, a Kúria ragaszkodik a korábbi véleményéhez, akkor most azért sem mondhatja azt, hogy ez a rendőrségi határozat is rendben van, mert azt kéne gondolnunk, hogy a teljes tiltás nehezen indokolható, ha eddig nem volt rá szükség a rendőrség szerint sem – összegezte műsorvezetőnk. A volt bíró ezzel egyetértve azt mondta, szerintem se nagyon tudná megindokolni a Kúria. Egyébként – fűzte hozzá – a rendőrség annyival többet tett ebbe a határozatba, hogy most már órákra lebontotta az akadályozott forgalommennyiséget, de most is összeadta, mintha egy időben lenne annyi akadályozott forgalom (személygépkocsik és benne az utasok), tehát ez a határozat sem jó.

„Úgyhogy összevisszaságot érzékelünk: hogyha a Kúria felvállalja, hogy a rendőrség határozatát helyben hagyja, akkor ez valóban védhetetlennek és indokolhatatlannak tűnik. Már csak azért is, mert a mostani rendőrségi határozatban olvastam, hogy „ezer főnél kisebb létszám prognosztizálható” a tüntetésen, és ezért sem indokolt felborítani Budapest forgalmát. Azt gondolom, hogy egy jogalkalmazó közigazgatási szervnél ekkora elfogultságot remélhetőleg a kúriai tanács is észrevesz” – fogalmazott Szepesházi Péter.

Aki elmondta azt is: kapott megbízást arra, hogy megírja a Kúriának, amit korábban, de ez még nem került benyújtásra. Természetesen mindig kibővített érveléssel dolgozik, hiszen tiszteli a Kúriát és a rendőrséget, de természetesen a korábbi érveiket is fenn fogják tartani – mondta, hangsúlyozva, hogy Hadházy Ákos csapatának nem jogászként is tagja, és ezt nagy örömmel fölvállalja.

A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva. (Amennyiben appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)

Esti gyors
2025.04.17., csütörtök 18:15
Riporter: Selmeci János