Fényérzékeny gyógyszermolekuláké a jövő
21/04/2025 15:24
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Szikora Gábor
A fényérzékeny gyógyszermolekulák fejlesztése azért fontos, mert az ezekkel gyűjtött információk a birtokában új, hatékonyabb gyógyszermolekulákat lehet tervezni – mondta Keserű György Miklós.
Magyar kutatók egy új, fényérzékeny jelölési módszert fejlesztettek ki, amely segít azonosítani a gyógyszermolekulák célzott kapcsolódását a betegséget okozó fehérjékhez. A HUN-REN szakembereinek új technológiája nemcsak egyszerűbb és hatékonyabb, mint a korábbi megoldások, hanem olcsóbb és biztonságosabb is. Az eredményeikre a világ egyik legnagyobb kutatási célú vegyszerszállítója, az Enamine is felfigyelt – olvasható a HUN-REN honlapján.
„A fényérzékenység tulajdonképpen új lehetőséget teremt arra, hogy a molekuláknak a sejtekben, illetve a szervezetben megtalálható fehérjékhez kapcsolódását tudjuk vizsgálni. Ez azért fontos, mert a gyógyszermolekulák mindegyike úgy működik, hogy a sejten, illetve a szervezeten belül megtalálható, hibásan működő fehérjének a működését próbálja megjavítani, ehhez közvetlen kölcsönhatásba kell lépnie ezzel a fehérjével. Ha ezt a gyógyszermolekulát egy fényérzékeny kapcsolóval felszereljük, akkor miután saját, hibásan működő fehérjéjével kapcsolatot alakított ki, fény segítségével ezt a kapcsolatot állandóvá tudjuk tenni, megjelöljük azt a fehérjét, amelyik hibás, és pontosan tudni fogjuk, hogy a gyógyszer molekula melyik fehérjéhez és hova kötődne” – mondta az Utópia adásában Keserű György Miklós akadémikus, a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője. Hozzátette, ez azért fontos, mert ennek az információnak a birtokában új, hatékonyabb gyógyszermolekulákat tudunk tervezni.
Arra a kérdésre, hogy hogyan lehet fényérzékennyé tenni egy molekulát, elmondta, ezt úgy valósították meg, hogy a gyógyszer molekulához kémiai kötéssel hozzákapcsolták ezt a fényérzékeny kapcsolót. „Onnantól kezdve az egész egy molekula lesz, olyan molekula, amely immáron fényérzékeny kapcsolóval van felszerelve, és a fényérzékeny kapcsoló a fény hatására egy nagyon reakcióképes részecskévé alakul, és amikor a gyógyszer felismeri a fehérjét, megtalálja a megfelelő aminosavakat, akkor ez a fényérzékeny kapcsolóból kialakult nagyon reakcióképes kis részecske, az aminosavakkal reakcióba lépve egy stabil kémiai kötést hoz létre.”
Fényt, ultraibolya sugárzást a molekula az emberi szervezetre kevésbé káros spektrumon kap. A fejlesztés érdekessége, hogy tulajdonképpen mindenfajta gyógyszer további fejlesztéséhez használható.
A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva, a műsor első felében. Címlapi fotó: Pixabay (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a hanganyag meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)
2025. április 01., kedd 19:00
Riporter: Neuman Gábor