Élt, él, és digitálisan élni fog
30/11/2024 06:05
| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió
A 90-es évek eurodiscójától a saját AI verzióját elutasító Robert Downey Jr.-on át egészen a festményekről készült fotók hatásvesztéséig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben kiderült, mi történt John Lennon hetvenes években rögzített dalkezdeményével, amelynek kazettáját Yoko Ono adta Paul McCartney-nak.
Habár az adás határozottan nem az aktuális, közéletben megjelent, feltételezett hangmanipulálásra fókuszált, az kiderült belőle, hogy ilyen esetekben sem a technika számít, hanem a felhasználás célja.
A '90-es években, az eurodisco korszakában – szól a városi legenda – nem ritkán fordult elő, hogy az aktuális sztárjelölt hangját a megfelelő masinával szebbre retusálták. Ez ment már mesterséges intelligencia nélkül is. Mára mindössze annyi történt, hogy az AI a korábbi hosszú munkafolyamatot egy pillantásnyira rövidíti.
Hazánkban nem született ugyanakkor még külön rendelet, ami az MI-vel elkövetett bűncselekményekre vonatkozna. Az ezzel a technikával generált vagy manipulált kép-, illetve hangfelvétellel történő akár szerzői, akár személyiségi jog megsértése ugyanabba a kategóriába tartozik, mint a korábbi manipulációs technikai megoldásokkal elkövetett bűntények.Az Egyesült Államokban már jó pár aggályos ügy merült fel a műfajban. Míg a legnagyobb gondot általában a módosítás tényének megállapítása jelenti, addig a mozi világában az a kérdés, hogy minden érintett hozzájárult-e.
A 299. epizódban arról is szó volt, hogy a CGI technika ma már az emberi kreativitás és a mesterséges intelligencia együttműködésének eredménye, ugyanakkor a kezdeti próbálkozásokból nem maradhatott ki a Star Wars sem 1977-ben, ahogy később, a tovább fejlődött technikából sem. A Tarkin kormányzót életre keltő Peter Cushingot 1994-es halála után a produkció keltette életre a vásznon. Sokak elítélő reakciója ellenére.
Az alábbi videóban Peter Cushing CGI technikával alkotott mása látható a Zivány egyesben, összehasonlítva a színész eredeti, korábbi alakításával.
Van persze olyan is, hogy minden érintett beleegyezik egy AI-jal kivitelezett módosításba, mégsem érnek el vele osztatlan sikert. Paul McCartney egy Yoko Onótól korábban ajándékba kapott felvételt, az eredetileg a hetvenes években, John Lennon által rögzített dalkezdeményt egészített ki új szerzeménnyé.
László Róbert – ez alkalommal Beatles-szakértőként – elmondta, hogy az AI nagy szolgálatot tett azzal, hogy különválasztotta az ének és a zongora sávot; azonban az, hogy McCartney ezt a bizonyos Now and Then című dalt az együttes utolsó dalának titulálta, már kérdéseket vet fel szerinte. Hangsúlyozta, hogy Lennon ezt a Beatles feloszlása után írta, továbbá ez a dalrészlet csak egy otthoni jegyzet volt a részéről; nem feltétlenül a nyilvánosságnak szánta.
A beszélgetés után az újrajátszás, ismétlés témája kapcsán bemutattunk egy új holland kutatást, amelyben neurológusok arra jutottak, hogy az eredeti festmények tízszer erősebb hatást gyakorolnak az agyra, mint a képekről készült fotók.
A teljes adást meghallgathatják a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva.
2024. november 27., szerda 15:00
Szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes