Bod: Ezzel a politikai metódussal nagyon nehezen éli túl a magyar gazdaság
15/04/2025 09:51
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Nem tartja különösebben meglepőnek Bod Péter Áklos, hogy a kínai állami tévé őt idézte, hiszen ott is foglalkoznak más országok gazdasági problémáival, és tanulnak belőlük.
A kínai állami televízió (CGTN) idézte Bod Péter Ákost. A volt jegybankelnök az infláció mértéke mellett a magyar gazdaság különös problémájára is felhívta a figyelmet, vagyis arra, hogy az elmúlt két évben nem volt gazdasági növekedés. Az pedig, hogy a magas infláció a növekedés hiányával párosul, tovább rontja a helyzetet. A riportban megemlítette, hogy az árrésstop sem megoldás, hiszen a kritikusok szerint hiányhoz vezethet és növelheti a kisvállalkozások terheit. Érdekesnek tűnhet, hogy egy kifejezetten autoriter rendszer által kontrollált médium ilyen nyíltsággal szólaltat meg olyan szakembert, aki nem áll hasonló nyomás alatt.
„Őszintén nem tudom, én hogy kerültem be a kínai tévébe, nem láttam magamat, nem szoktam nézni” – mondta a Reggeli gyors keddi adásában Bod. Hozzátette, abban egészen biztos, hogy élnek Magyarországon kínai tudósítók, akik figyelik a magyar médiát. „Nem tudom, hogy az információ, az hogy került oda, de az információ értelemszerűen helyes, és gondolom, hogy az egy olyan országban, ahol nagy az állami befolyás, észreveszik a viszonylag kritikus elmék, hogy ez a befolyás kétélű lehet. Ezek szerint látják a magyar példát, és tanulnak belőle, ugyanis a magyar gazdaság inflációs, a leginflációsabbak között van az Európai Unióban, miközben a Kínában defláció van, az se jó, az árindex nulla körüli, tehát ott az problémát jelent, óriási túlkapacitások vannak, nagyon sajátos helyzetben van a kínai gazdaság, ahogy én látom, na de az az ő dolguk. A mi gondunk pedig az, amit itt látunk, hát nevezetesen, hogy a költségvetés az ugye romokban, az infláció ötödik éve nem múlt el, a szerkezeti gondjaink súlyosak” – mondta, hozzátéve, hogy ezeket nagyon nehezen fogja túlélni a gazdaság ezzel a politikai irányítási metódussal.
Arra is kitért, hogy a Standard and Poor's nevű hitelminösítő közzé tette a maga véleményét, megtartotta, még éppen egyen a bóvli fölötti besorolásban a magyar gazdaságot. „Ezt a kormányzat mindig büszkén elmondja, hogy befektetőknek ajánlott kategóriában van Magyarország. Ez rendben van, ott van húsz éve, és ott is kellene lenni, csak éppen annak a határán billeg, és pontosan azért, egyebek mellett, mert a költségvetési helyzetet látják a kívülről is, és azt is látják, hogy ez a kamatfizetési teher óriási. A költségvetésünkből minden tizenkettedik forint kamatfizetésre megy. Nem a visszafizetésre, hanem a kamatra.”
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Ha appon keresztül éri el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetések meghallgatásához, kérjük, lépjen át a klubradio.hu-ra.)
2025.04.15., kedd 8:12
Riporter: Dési János