Köszönjük, hogy támogattak minket.
Esti gyors

Balázs Péter: Nincs jelentősége Orbán előre belengetett vétójának

6/12/2024 22:32

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Szikora Gábor

Az újabb vétót kilátásba helyező Orbán Viktor miniszterelnök olyan időtávon és annyira távoli dolgokat köt össze egymással, a jelenlegi felfüggesztett pénzeket próbálja kapcsolatba hozni a majdani hosszú távú költségvetési szavazással, hogy "ezt így senki nem tudja komolyan venni" – fogalmazott Balázs Péter volt uniós biztos, korábbi külügyminiszter.

2024. december 06. Esti gyors - részlet 2024.12.06. Balázs Péter
06:07
00:00

Orbán Viktor miniszterelnökpénteki rádiós monológjában kijelentette, hogy Magyarország (azaz a magyar kormány) készen áll megvétózni az Európai Unió 2027 utáni költségvetését, ha nem kapják meg a visszatartott uniós forrásokat.

Balázs Péter volt uniós biztos, korábbi külügyminiszter, a Budapesti Városdiplomáciai Akadémia igazgatója az Esti gyorsban elmondta: a felfüggesztett uniós alapok nagyjából egy jó éven belül elvesznek, azokkal utána már nem tud alkudozni a kormányfő. A 2028-35-ös, hosszú távú költségvetésről van szó, amelynek a tervezete sem készült el. Ez lesz a december 1-jén felállt Európai Bizottság egyik fontos feladata. Nem fogják elkapkodni az erről szóló döntést, hiszen Németországban februárban lesz választás, Franciaországban megbukott a kormány, és ha meglesz a tervezet, arról vitatkoznak a Parlamentben, a Tanácsban, tehát valószínűleg erről 2026 végén, esetleg ’27 elején születik döntés. Persze akkor lehet vétózni, kérdés, hogy milyen érvekkel – tette hozzá.

Az előző menetben, 2020 végén, amikor hasonló, hétéves költségvetés jóváhagyásáról volt szó, akkor a jogállami feltételeket sérelmezte a magyar kormány, a Kaczynski-féle lengyel vezetés társaságában. Egy ideig fenyegetőztek vétóval, aztán a lengyeleket úgy tűnik, a németek lebeszélték erről, Orbán egyedül maradt, és ő is meghátrált, nem vétóztak. „Vigaszágon” azért indított pert a magyar és a lengyel kormány, hogy lehet-e a költségvetést jogállamisági szempontokhoz kötni, ezzel kicsit elhúzták az időt, de az Európai Bíróság kimondta, hogy lehet. Az se közömbös, hogy ki lesz akkor a magyar kormányfő, hiszen a 2026-os választások utáni időszakról beszélünk – jegyezte meg a szakértő.

A tavaly decemberi, emlékezetes eset (amikor Balázs Péter szavai szerint Orbán Viktort „kiküldték kávézni”, hogy ne akadályozza az egyhangúságot), volt ennek a vétóstratégiának a kudarca, ugyanis idén februárban gyakorlatilag megszavazta ugyanazt az ukrán ügyben a magyar kormányfő. Aki egyre kevésbé fog tudni vétózni – vélekedett Balázs Péter –, mert már kiismerték és bizonyos eszközökkel tudják is semlegesíteni.

Arra a kérdésre, hogy van-e bármilyen politikai hatása, jelentősége egy ilyen, jó előre belengetett vétónak Orbán Viktor részéről, a volt külügyminiszter kijelentette: nincs, ez olyan időtáv és annyira távoli dolgokat köt össze egymással, a jelenlegi felfüggesztett pénzeket próbálja kapcsolatba hozni a majdani hosszú távú költségvetési szavazással, hogy „ezt így senki nem tudja komolyan venni”. Új indokot is kell kitalálni és az is kérdés, hogy ő lesz-e még akkor a magyar kormány képviselője – ismételte meg a szakértő.

Az interjút a fenti lejátszás ikonra kattintva hallgathatják meg.