A merénylet miatt reflektorfénybe került Fico és Orbán politikája
16/05/2024 09:30
| Szerző: Csernyánszky Judit/Klubrádió
A Fico elleni merénylő feltételezett politikai indítékai kapcsán Orbán politikáját is taglalta a CNN. Csernyánszky Judit nemzetközi lapszemléje.
Miután felmerült a gyanú, hogy a Robert Fico kormányfő meglövését követően az elfogott merénylőnek politikai motivációi lehettek, a CNN azonnal behúzta a képbe Orbán Viktort, mint Fico jó barátját. Aki hozzá hasonlóan migránsellenes, ellenzi Ukrajna megsegítését, viszont orosz- illetve Putyin-pártiságát sem titkolja. Fico már a választási kampányban is papagájként ismételgette a putyini narratívát, náciknak és fasisztáknak nevezve az ukránokat. Orbánnal egyetértés alakult ki az utóbbi hónapokban az Európai Uniót bíráló politikájukban is, amit noha Orbán konzervatív elméletileg és Fico szocdem, ám mindketten szélsőségesen populisták. A CNN is kiemeli, hogy mostani terminusán Fico szélsőségesen megosztotta az országot, s több olyan intézkedést hozott, legutóbb a közszolgálati média teljes átalakítását, amely heves tiltakozást váltott ki a lakosság körében. Mindenesetre a védelmi miniszter a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a gyűlöletre nem lehet a még több gyűlölet a válasz.
Még az Azeri News is foglalkozik azzal, hogy Magyarország és Szlovákia, azaz Orbán és Fico nem szavazták meg az EU-nak a grúz törvényhozás által elfogadott külföldi ügynöktörvényt elítélő határozatát. Ugyanakkor az Európai Parlament elfogadott egy határozatot, amely szankciók bevezetését irányozta elő, bizonyos személyek ellen, megfontolás tárgyává teszi a vízummentességi programot az EU és Grúzia között, sőt az ország leendő uniós tagságát elősegítő tárgyalások elindítását.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek nem lett volna szabad meghívnia a szélsőséges iráni vezetőt
A meglehetősen konzervatív Washington Times a kaliforniai Bernard Budney véleménycikkét közölte, amelyben a határőrségnél egykori hírszerzői specialistakánt nyugállományba vonult férfi azt írja, hogy szégyellje magát a budapesti Nemzeti Közszolgálati Egyetem, miután meghívta a szélsőséges iráni vezetőt, Mahmud Ahmadinezsád elnököt, S ezzel nemcsak a zsidókat sértette meg, de minden békeszerető embert. Szerinte a kormánynak közbe kellett volna avatkoznia, hisz Irán a Hamász és a Hezbollah támogatója. S legalább Wallenberg példamutató Magyarország tevékenysége eszébe juthatott volna a szervezőknek, s az, hogy a náci Németország szövetségeseként mit kellett átélnie az országnak, amely hagyta 600 ezer zsidó elpusztítását.
Magyarország a srebrenicai mészárlással kapcsolatban is szembemegy az ENSZ-szel
Nem fogja megszavazni Magyarország az ENSZ srebrenicai mészárlást elítélő és annak emléknapját tervező határozatát, amelyet a 95-ös események évfordulós megemlékezéséhez időzítene a nemzetközi szervezet. Amennyiben így lesz, úgy a Balkánon nőni fog a feszültség – olvashatjuk a konzervatív és Trump-párti Fox News tv csatona honlapján. Szijjártó Péter pedig úgy fogalmazott, ha megszavazná, az idézné elő az igazi feszültséget a térségben. Fogadta ugyanis Milorad Dodikot, a boszniai szerb vezetőt, s kettejük tárgyalása után az ENSZ szervezetét, és a annak bosznia-hercegovinai főképviselőjét is a feszültség szításával vádolta meg. Mind a mai napig nincs megbékélés és nincs tisztázva a boszniai szerbek által lemészárolt 8000 boszniai muzulmán drámája. A bosnyákok, akárcsak az Egyesült Államok természetesen támogatják német és ruandai kezdeményezésre, hogy július 11-e emléknap legyen. A hágai Nemzetközi törvényszék a Srebrenicában történteket népirtásnak minősítette, amit Dodik, mint a tudósítás is írja, a szeparatista vezető, ezt ellenzi, mert ezzel a szerbeket népirtóként akarja megbélyegezni az ENSZ – érvelt, ugyanakkor elismerte, hogy rettenetes bűncselekmény történt. Mindenesetre megköszönte Szijjártónak a támogatását. A srebrenicai emlékközpont vezetője szerint ezzel Orbán veszélyes üzenetet küld, miszerint a történelmi igazságot el lehet hallgatni vagy félremagyarázni politikai opportunizmusból.
Melonit is bírálják a Magyarországon elítélt antifa aktivista miatt
Az előzőhez hasonlóan rengeteg hír jelent meg rólunk az olasz antifasiszta aktivista Ilaria Salis kapcsán, miután 15 hónap börtönbüntetést követően a Fővárosi Ítélőszék 16 millió forintnyi óvadék ellenében háziőrizetbe vételét engedélyezte tegnap – olvashatjuk többek között a US News and World Reports-ban. Ügyvédje eleve irreálisnak, illetve aránytalannak tartotta, hogy az állítólagos utcai erőszakos cselekedetért, ami továbbra sem bizonyított egyértelműen, 11 év börtönbüntetést szabott ki a magyar hatóság. Olaszországban nem kevés kiritkát kapott Giorgia Meloni kormányfő, miután nem állt ki kellőképpen a 39 éves tanárnőért, aki indulna az uniós választásokon is a zöldek színeiben, s aki nem ismerte el bűnösségét. S ezt általában az Orbánnal kialakított szoros szövetségi barátságával magyarázzák.
A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
2024.05.16., csütörtök 6:00
Riporter: Csernyánszky Judit