„Ki
Reggeli gyors

"A Közel-Keleten mindenki el akarja kerülni a regionális háborút"

7/08/2024 13:31

| Szerző: Klubrádió/Vikár Anna

Kevés az esélye, hogy Irán szárazföldi offenzívát indítson Izrael ellen és a támadás előre bejelentése is azt támasztja alá, hogy el akarja kerülni a nyílt háborút. Azért üzenhetett az iráni vezetés Szijjártón keresztül, mert így anélkül tudathatták a szándékaikat a NATO-val és az EU-val, hogy közvetlenül megkeresték volna a nyugati szereplőket – véli Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő, akit a Reggeli gyorsban kérdeztünk.

2024. augusztus 07. Reggeli gyors - részlet l Tálas Péter 2024.08.07.
09:01
00:00
Szakértők szerint nagyon kevés az esélye annak, hogy Irán szárazföldi offenzívát indítson Izrael ellen – az ugyanis nyílt háborút jelentene – mondta Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő a Reggeli gyorsban. Úgy véli, sokkal valószínűbb, hogy az áprilisihoz hasonló támadások lesznek.

Április 14-én Irán összesen több mint 300 ballisztikus rakétát, drónt illetve robotrepülőt lőtt ki Izraelre – ezeknek 99 százalékát a légvédelem és a szövetségesek megsemmisítették mielőtt célba értek volna. utólag többen úgy értékeltek, Irán direkt úgy időzítette a támadást, hogy az izraeli hadsereg (IDF) fel tudjon készülni. Az áprilisi légitámadás közvetlen kiváltó oka az volt, hogy Izrael légicsapást mért a damaszkuszi iráni nagykövetség melletti konzulátusi épületre.

A másik lehetséges irány Tálas szerint, hogy Irán megpróbálja rávenni a közös támadásra az összes proxy szövetségesét – ide sorolhatjuk például az elsősorban Libanonból tevékenykedő Hezbollahot, a jemeni húszikat, iraki és szíriai erőket. Bár a Hezbollahot Irán hozta létre, a legtöbb csoport kap támogatást az országtól, a proxykkal való viszonyt nem lehet klasszikusan alá-fölérendeltként leírni, tehát nem úgy működik, hogy ráparancsol az Iráni Forradalmi Gárda ezekre a szervezetekre, hogy most támadjanak – magyarázta a szakértő. Ugyanakkor, minden érintett szeretné támogatni a palesztinokat illetve a Hamászt a Gázában vívott háborúban, illetve mindenki szeretné megbosszúlni a veszteségeket. Izrael, tavaly október 7-e óta közel 40 katonai vezetőt likvidált – mondta Tálas.

Izraeli-palesztin konfliktus - Irán
 
 Irániak ünnepelnek Teheránban 2024. április 14-én hajnalban, miután a Forradalmi Gárda bejelentette, hogy drónok és rakéták százait indította izraeli célpontok ellen.
 
l
Fotó: MTI/EPA/Abedin Taherkenareh
 

Irán hétfőn – részben Szijjártó Péter magyar külügyminiszteren keresztül – megüzente Izraelnek, hogy meg fogja támadni. Az Axios, amerikai védelmi minisztériumhoz köthető forrásokra hivatkozva akkor arról írt, egy-két napon belül elindulhat a támadás. Ezúttal Irán a Hamász politikai szárnyának vezetője, Iszmail Hanije múlt heti meggyilkolására válaszolna. Hanije ellen Teheránban követtek el merényletet, a Hamász-vezető az új iráni elnök beiktatására érkezett a városba. Néhány órával korábban Izrael megölte a Hezbollah műveleti központjának vezetőjét is Bejrútban, ami szintén fájhatott magának Iránnak is.

Fontos elem, hogy Irán üzent. Mindenki, aki részt vesz ebben a konfliktusban el akarja kerülni a szélesebb, regionális háborút, az előre bejelentés ezt támasztja alá – mondta Tálas. Annak, hogy éppen Szijjártó Péter volt a hírvivő elsősorban az lehet az oka, hogy Irán így egyben üzenni tudott a NATO-nak és az EU-nak is anélkül, hogy közvetlen kapcsolatba lépett volna velük – magyarázta a szakértő. Ráadásul nem csak a magyar külügyminiszterrel álltak szóba, tárgyaltak például a jordán kollégájával is – tette hozzá.

Tálast arról is kérdeztük, mi lehet Vlagyimir Putyin szerepe, milyen érdekei vannak ebben a konfliktusban. A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Tálas Péterrel
2024. augusztus 7., szerda 7:15
Riporter: Para-Kovács Imre