SZJA 1”%-os támogatás
Magyarország választ
múlva
Esti gyors

"A gyermekvédelmi intézetek célja a védelem nem a büntetés."

6/03/2026 08:40

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

A gyermekotthonok és javítóintézetek zárt működése kedvez a visszaéléseknek: a bántalmazások, szexuális erőszak vagy egyéb visszaélések gyakran rejtve maradnak a nyilvánosság elől – véli Boros Ilona, a TASZ esélyegyenlőségi programjának vezetője.

2026. március 05. Esti gyors - részlet 26.03.05. Boros Ilona
09:11
00:00

Az RTL Klub által bemutatott „Babák” című dokumentumfilm a Szőlő utcai javítóintézetben történt bántalmazások ügyét mutatja be, többek között megszólal az egyik áldozat, Lili is.

„Természetesen nagyon-nagyon különbözően látjuk a helyzetet, mint ahogy az említett nyilatkozat szerint a miniszterelnök látja a helyzetet. Mi azt látjuk, hogy évek óta, igazából évtizedek óta, de most az utóbbi évekre gondolva elképesztő mennyiségű bántalmazás történik ezekben a zárt intézményekben” – mondta az Esti gyors csütörtöki adásában Boros Ilona, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) esélyegyenlőségi programjának vezetője. Hozzá tette az intézmények zárt volta teszi sebezhetővé az ott élő gyerekeket a bűnelkövetőkkel szemben.

A TASZ álláspontja szerint a rendészeti vagy büntető jellegű megoldások nem megfelelőek. A gyermekvédelmi intézmények célja elvileg a védelem és a segítségnyújtás, nem pedig a büntetés. Sok ott élő gyermek egyáltalán nem követett el bűncselekményt, csupán családi vagy szociális okok miatt került az intézményrendszerbe. A szakember szerint inkább pedagógiai és pszichológiai támogatásra, a traumák feldolgozására és a gyermekjogok következetes érvényesítésére lenne szükség.

Kitért arra is, hogy több állami szervnek lenne feladata az intézmények ellenőrzése és a visszaélések megelőzése. Ilyen a gyermekvédelmi intézményeket fenntartó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság, a Belügyminisztérium, az ombudsmani hivatal, valamint az ügyészség.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetés meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)

Esti gyors/interjú Boros Ilonával
2026.03.05., csütörtök 18:13
Riporter: Józsa Márta