„Köszönjük
Reggeli gyors/Reggeli személy

A belső óra és a cirkadián ritmus az egészségünkre is hatással van

3/01/2025 14:00

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Gőzsy Kati

Az alváshoz kapcsolódó egyik legfontosabb fogalom a cirkadián ritmus, vagyis egyfajta belső időmérő rendszer, amely állatokban, növényekben és az emberben egyaránt működik. Ella Krisztina, molekuláris biológus, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének kutatója a Reggeli személyként erről beszélgetett a műsorvezetővel, Pálinkás Szüts Róberttel.

2025. január 03. Ella Krisztina – Reggeli gyors/Reggeli személy (2025. január 03., péntek 09:00)
44:54
00:00
Műsorvezetők: Panxnotded Miklós, Dési János, Szénási Sándor, Para-Kovács Imre Szerkesztők: Jávor Dénes Marcell, Selmeci János, Korpás Krisztina, Bencsik Gyula, Herskovits Eszter

Sikerült feltárni a cirkadián ritmus molekuláris mechanizmusait, 2017-ben például ezért járt az orvosi Nobel-díj, de a kutatók már azt is meg tudják magyarázni, miért kell nekünk belső óra. A Qubit írt erről egy nagyobb cikket. Ella Krisztina szerint az élőlények úgy tudnak jobban adaptálódni a változó környezetre, a fény intenzitásának, a hőmérsékletnek, a táplálék elérhetőségének a változásaira, ha előre felkészülnek és nem utólag reagálnak. Ez sokkal hatékonyabb is. 

Ella Krisztina molekuláris biológus, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének kutatója
 
Ella Krisztina molekuláris biológus, a Semmelweis Egyetem Élettani Intézetének kutatója
Fotó: Klubrádió/Mátyus László
 

Az embernek nagyon sok működése ritmusos: az anyagcsere, a hormonok megjelenése, a csontvelő vagy akár az immunrendszer is. A cirkadián ritmusban is lehetnek egyéni különbségek és eltérések, azt mindenesetre megerősítették a kutatók, hogy létezik a pacsirta és a bagoly kronotípusa, vagyis nem csak mítosz, hogy az emberek egy része a reggel aktívabbak, más része az este produktívabbak csoportjába tartozik.

Ella Krisztina szerint az eltérésnek van genetikai meghatározottsága és életkori sajátossága is, a fiatalok szervezetében például egy olyan program fut, ami miatt ebben az életkorban később kelnek. A bagoly és pacsirta típusoknak a különbsége azon is látszik, hogy hétvégenként meddig alszunk, aki később tud kelni, az bagoly típus.