2026-os tavaszi túlélési gyakorlat - Klubrádió
Magyarország választ
múlva
A lényeg

25 városban változik a szavazás helyszíne

24/03/2026 08:40

| Szerző: Klubrádió

A 2022-es országgyűlési választáshoz képest huszonöt külföldi városban módosul a külképviseleti szavazás helyszíne, és további hat újabb külképviseleten is lehet majd voksolni - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI).

A Külgazdasági és Külügyminisztérium a korábbi választások tapasztalatai és a szavazók várható száma alapján döntött a külképviseleti szavazás idei helyszíneiről. Ezek kiválasztásakor figyelemmel voltak arra, hogy ahol sok szavazó várható, ott nagyobb befogadóképességű szavazókört jelöljenek ki, hogy a választók a lehető legkevesebb sorban állással adhassák le a voksaikat - írták.

A korábbi, 2022-es országgyűlési választáshoz képest huszonöt városban módosult a külképviseleti szavazási helyszíne, hat további külképviseletet is bevontak az áprilisi szavazás lebonyolításába, miközben Szenegálban (Dakar) idén nem lesz mód erre.

Az NVI tájékoztatása szerint Nagy-Britannia és Észak-Írország mindhárom, külképviseleti szavazásra lehetőséget biztosító városában (Londonban, Manchesterben és Edinburgh-ban) új helyszínen várják a választókat, ahogyan mindhárom spanyolországi (Barcelona, Madrid, Malaga) külképviseleti szavazókört is áthelyezték. Németországban a berlini és a stuttgarti szavazókör helye nem változott, de új helyszínen szavazhatnak a düsseldorfi, müncheni és nürnbergi külképviseletet választók. 

Új helyszínen várják a külképviseleti névjegyzékbe vetteket az amerikai kontinensen Houstonban (Amerikai Egyesült Államok), Mexikóvárosban (Mexikó) és Panamavárosban (Panama).

Ázsiában a négy évvel ezelőttitől eltérő helyszínen szavazhatnak Dakkában (Banglades), Sanghajban (Kína) és Vientiánban (Laosz).

Európában új külképviseleti szavazókört jelöltek ki Brüsszelben (Belgium), Koppenhágában (Dánia), Dublinban (Írország), Varsóban (Lengyelország), Bernben (Svájc), Csíkszeredában (Románia), Kijevben (Ukrajna), Ankarában (Törökország), Nicosiában (Ciprus) és Vallettában (Málta).

Az afrikai kontinensen Zambiában az új szavazóhelyiséget Lusakában, Magyarország Pretoriai Nagykövetségének irodájában jelölték ki. 

A fentieken kívül hat új külképviseleten lehet majd szavazni áprilisban: Japánban az oszakai konzulátuson, Csádban a nagykövetségen (N'Djamena), a Kongói Demokratikus Köztársaságban a nairobi nagykövetség irodájában (Kinshasa), Örményországban a jereváni nagykövetségen, Ruandában a nairobi nagykövetség kigali irodájában, és Tanzániában, a nairobi nagykövetség irodájában (Dar-es-Salaam).