Köszönjük, hogy támogattak minket.
Mozgóképizmus

Szociális érzékenység, mint politikai eszme – 76. epizód

6/04/2025 18:47

| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió

A Mozgóképizmus legutóbbi adásában folytattuk sorozatunk Amerikai kontinentális baloldal című aktuális fejezetét. A Viva Zapata! mentén ábrázolt múlt századi Mexikó után az Érik a gyümölcs című klasszikus segítségével Paár Ádám, történész-politológus a kontinens északi részét vizsgálta a gazdasági világválság idején.

2025. április 05. Mozgóképizmus (2025. április 05., szombat 13:30)
27:32
00:00
Műsorvezetők: Timár Ágnes Szerkesztők: Timár Ágnes
Továbbra is arra keresünk filmekben megörökített történelmi példákat, hogy miként mutatkozott meg a szociális alapú politizálás a különböző országokban, sokszor eltérő korszakokban. Sorozatunkat fejezetekre bontottuk, hogy az esetek közötti hasonlóságok és különbözőségek még világosabban kirajzolódhassanak.

Az Amerikai kontinentális baloldal megnevezésű részhez Paár Ádám, történész-politológus, három filmet választott, hogy bemutassa, az új világ egyes régióiban milyen események, döntések kapcsán érhetjük tetten a szociális érzékenység jelenlétét társadalmi szinten, valamint politikai programként. 

Az előző héten már körül néztünk Mexikóban, és a számtalan történelmi fordulat, puccs és rendszerváltás között beszéltünk a mexikói forradalomról, amely a 20. század első évtizedeit meghatározta.

Egy életrajzi film, a Viva Zapata! akkor még csak kiindulópont volt, de a 76. epizódban a cselekményt is követtük, hogy árnyaltabbá válhassanak a korszak legjelentősebb figurái.

Elsősorban természetesen Emiliano Zapata személyisége.

Ahogy történész vendégünk elmondta, bár a címszereplő kisbirtokosi származású volt, igencsak hiányos oktatással bírt. Nem tudott se írni, se olvasni. Hozzátette ugyanakkor, hogy ez sajnos egyáltalán nem volt kirívó eset akkoriban Mexikóban.

Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa elmondta, hogy Zapata, miután hatalomra jut, hamar rájön, hogy olyanná vált, mint azok, akik ellen harcolt korábban, ezért lemond. Ellenfelei azonban nem elégszenek meg ezzel, és végeznek vele.

Még ebben az adásban átkanyarodtunk a kontinens északi felére, és John Steinbeck regényének az Érik a gyümölcsnek az egyik első filmes feldolgozásán keresztül ismerkedtünk az Egyesült Államok egy ritkábban látott arcával.

A gazdasági világválság idején bonyolódó cselekmény egy igazi szenvedés történet, amely, ha happy enddel nem szolgál is, felvillant egy keresztény hiten alapuló és egy munkaközpontú segítséget.

Paár Ádám még elmondta, hogy bár a történet nem jut el addig, de a megoldást az Egyesült Államok számára majd Roosevelt New Deal programja jelenti.

A teljes adást a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva hallgathatják meg.
(Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért az adás meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)

Mozgóképizmus
2025. április 5., szombat 13.30
Szerkesztő-műsorvezető: Timár Ágnes