Szepesházi: Sok bíró fél még Varga Zs. András miatt, aki sokak szerint egy bizonyos kolostorból kapja az utasításokat
12/05/2025 14:38
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
Abban reménykedik Szepesházi Péter ügyvéd, volt bíró, hogy a magyar bírók, egyre nagyobb hányada mer majd eltérni a Kúria, és Varga Zs. András iránymutatásától, és inkább az Európai Unió Bíróságának ítéletét tartja majd szem előtt a devizahiteles ügyekben.
Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, az Európai Unió Bírósága (EUB) egy 2007-ben kötött svájcifrank-alapú autólízing-szerződés ügyében még április 30-án úgy döntött, hogy az árfolyamkockázatról való hiányos tájékoztatás miatt a szerződés érvénytelen. A megfizetett havi törlesztőrészletek és költségek teljes összege pedig visszajár az adósoknak.
„Minden egyes európai bírósági ítélet általános érvényű, minden EU tagállamra vonatkozik, persze mindegyik egy konkrét nemzeti, ezúttal magyar bírósági ügyből indul ki” – mondta a Megbeszéljük pénteki adásában Szepesházi Péter ügyvéd, volt bíró, aki egyébként több devizahiteles ügyben képviselte a károsultakat.
Arra is kitért, hogy a Kúria kommunikációjával szemben „nem az árfolyamkockázatról, azaz nem a forintgyengülés miatti törlesztőrészlet emelkedéséről mondta ki a véleményét az Európai Unió Bírósága, hanem az árfolyamrészről, tehát az eladási és a vételi árfolyam különbségről, ami nem volt kicsi a bankok gyakorlatában”.
Hangsúlyozta, ez megfelel az Európai Unió Bírósága korábban hozott ítéleteinek, csak még határozottabban kimondja: „gyakorlatilag minden egyes devizaalapú szerződés Magyarországon érvénytelen, mert mindegyikben szerepelt a vételi és az eladási árfolyam különbsége”.
Ezen az Orbán-kormány 2014-es, a hitelek forintosításáról szóló törvénye sem változtat, mert ezeket a szerződéseket eredeti formájukban sem lett volna szabad megkötni. Szepesházi szerint a törvény arra szolgált, hogy az adósok nehogy megszabaduljanak a hiteltől. Ezt próbálja szerinte félremagyarázni a Kúria. „A 2014-es orbáni devizahiteles törvények azáltal, hogy visszaadatták a bankokkal ezt a nagyon kicsi, tehát így az egész hitelteher talán fél százalékát átlagban elérő árfolyamrést, ezáltal érvényessé tették a törvények ezzel az aktussal a devizalapú hiteleket és az árfolyamkockázat, ami igazán fáj, tehát hogy két-három négyszeresek lettek a törlesztő részletek az árfolyamgyengülés, azaz árfolyamkockázat miatt, ez rajta maradt az adósokon. Ez volt a piszkos trükk, ezért mondjuk mi azt, hogy valójában nem fogyasztóvédő, hanem bankmentő, szerződésmentő törvények voltak a 2014-es devizahiteles törvények.”
Abban reménykedik, hogy a magyar bírók, egyre nagyobb hányada mer majd eltérni a Kúria, és Varga Zs. András iránymutatásától, aki „sokak sejtése szerint egy bizonyos kolostorból kapja az utasításokat”.
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetés meghallgatásához kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)
2025.05.09., péntek 16:45
Riporter: Bolgár György