Köszönjük, hogy támogattak minket.
Reggeli gyors

Orbán szerint Magyarországon a politikai sokszínűség fontosabb, mint Franciaországban

10/06/2025 05:38

| Szerző: Kárpáti János/Klubrádió

 | Szerkesztő: Bárkay Tamás

És a bírálatot ki lehet fejteni, a kritikák nagyon erősek. Le Pen támogatta Magyarországot az igazságtalanságokkal szemben, és mindig a szuverén államok álláspontja mögött sorakozott fel – mondta a miniszterelnök a Le Figaro-nak. Nemzetközi lapszemle.

2025. június 10. Reggeli gyors - részlet (2025.06.10.) Kárpáti János lapszemléje
05:21
00:00

Nem tudom, két év múlva is fog-e még az orbáni átok.

Mindenesetre a magyar kormányfő azt reméli, hogy 2027-ben Marine Le Pen nyeri majd a francia elnökválasztást. Ezt emeli ki a konzervatív párizsi Le Figaro az Orbán Viktor által az LCI francia tévécsatornának adott interjúból. Orbán szerint Le Pen támogatta Magyarországot az igazságtalanságokkal szemben, és mindig a szuverén államok álláspontja mögött sorakozott fel. A magyar miniszterelnök azt állította magáról, hogy olyan Európáért dolgozik, amelyben visszanyeri többségét a keresztény konzervativizmus, és ezzel kapcsolatban Donald Trump példáját méltatta. A véleményszabadságról azt mondta, hogy Magyarországon a politikai sokszínűség fontosabb, mint Franciaországban, és hogy a bírálatot ki lehet fejteni, a kritikák nagyon erősek. Ami a Nemzeti Tömörülés által szervezett úgynevezett patrióta találkozó helyszínét, a közép-franciaországi Loiret megyét illeti, a magyar miniszterelnök kijelentette: a választásnak szimbolikus értéke van, az egykor virágzó térséget ma a migránsok, a bűnözés és a drog jellemzi.

 
Orbán a francia patriótáknál
Facebook/Orbán Viktor
 

Az EU azt állítja, hogy csökkent az illegális migráció,

de én láttam a terepen a valóságot – írja a konzervatív londoni Telegraphban a szerb-magyar határ szerb oldalán fekvő Horgosról keltezett helyszíni riportjában Sophia Yan, a lap vezető külföldi tudósítója. Az általa megtapasztalt realitás pedig az, hogy továbbra is nagyon sokan kockáztatják az átjutást a határon a jobb élet reményében.

„Mikor lenyugszik a nap, és megsokasodnak a szúnyogok, fiatal férfiak kis csoportja gyülekezik csöndben egy elhagyott gazdasági épületegyüttesnél, mintegy egy mérföldnyire a magyar határtól, hogy számos szögesdrótakadályt – részben kihúzható létrák segítségével – leküzdve, a térfigyelő kamerák látókörén kívül maradva, a szerb és a magyar rendőröket, valamint az uniós határvédelem, a Frontex embereit elkerülve megtegyék az újabb nagy lépést hosszú útjukon.” A csoport átjutását két olyan ember segíti, aki ismeri a terepviszonyokat. És – írja a Telegraph - ez a forgatókönyv ismétlődik éjszakáról éjszakára, titokban, Szerbia magyar, horvát és szlovén határa mentén, azon a bizonyos balkáni útvonalon, amelyen az Afganisztánból vagy Szíriából érkezők előzőleg már átjutottak Törökországon és Bulgárián. Sokan közülük Európán keresztül egészen Franciaország északi tengerpartja felé tartanak, hogy aztán csónakkal a Csatornán átjutva elérjék az Egyesült Királyság partjait. Tavaly a Csatornán sikerrel átkelők csaknem egyharmada szír, illetve afgán volt a londoni kormány adatai szerint.

A tudósítónő megírja, hogy a Frontex ugyan azzal büszkélkedik, hogy 2024-ben 78 százalékkal csökkent az illegális határátkelések száma, ám szakértők szerint a változás nem akkora horderejű, mint amekkorának hirdetik, mert sokaknak sikerül észrevétlenül átjutniuk. A Telegraph helyszíni tapasztalata az, hogy az útvonalon továbbra is élénk a mozgás, különösen a szerb-magyar határon. Volt, aki Budapestig eljutott, ott kapták el, és toloncolták vissza, de ezek az emberek újra és újra megpróbálják. A titokban átvonulók útját elhagyott ruhaneműk, régi SIM-kártyák, kiürült energiaitalos palackok, üszkös tábortűzmaradványok jelzik. Az egyik éjszakai menedékhelyen fogkefét, fogkrémet és egy Koránt hagyott hátra az ismeretlen migráns.

Illegális bevándorlás - Éhségsztrájkot folytató migránso
 
Menekült Horgoson 2016.ban.
 
 MTI Fotó: Balogh Zoltán
 

Szlovákia blokkolni fogja

az Oroszország elleni uniós szankciókat, ha azok ártanak nemzeti érdekeinek – idézi a Reuters Robert Fico pünkösdi nyilatkozatát.

A szlovák miniszterelnök azt mondta, hogy országa konstruktív szerepet kíván betölteni az EU-ban, de ő olyan szankciós intézkedést nem fog megszavazni, amely árt Szlovákiának. Arra is hivatkozott, hogy ilyen értelmű határozatot hozott a pozsonyi törvényhozás, bár a hírügynökség szerint az még nem teljesen világos, hogy egy ilyen határozat - amely ellenzi az újabb, kereskedelemkorlátozó európai rendszabályokhoz való csatlakozást - alkotmányjogi értelemben mennyiben köti a miniszterelnököt. A Reuters emlékeztet arra, hogy Fico kormányzata alatt a NATO- és EU-tag Szlovákia Ukrajnát illetően a nyugati szövetségesekétől eltérő álláspontra helyezkedett: a baloldali-nacionalista kormánykoalíció beszüntette az orosz támadás ellen védekező Ukrajna katonai támogatását. Fico most elutasítóan nyilatkozott kifejezetten a szlovák nukleáris energetikát szolgáló orosz fűtőanyagimport leállításának a gondolatáról. A hírügynökség megjegyzi, hogy az orosz gáz- és nukleáris szektort folyamatosan elkerülik az Európai Unió tiltó rendszabályai, az orosz energiaforrásra továbbra is támaszkodó Szlovákia és Magyarország ellenkezése miatt.

 
Orbán Viktor, Robert Fico, 2024. január 16., kép: Orbán Viktor Facebook-oldala
 
 

A lapszemlét a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg (amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszók nem jelennek meg, ezért az interjúk meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)

Reggeli gyors
2025.06.10., kedd 6.00
Szerkesztő: Kárpáti János