Köszönjük, hogy támogatják a Klubrádiót
A lényeg

Nem lesz budapesti csúcs: Trump nem tervezi, hogy találkozik Putyinnal a közeljövőben

21/10/2025 19:44

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

Marco Rubio és Szergej Lavrov állítólag produktív telefonbeszélgetést folytattak, így nincs szükség elnöki találkozóra a közeljövőben. Hegedűs Dániel szerint éppen arról lehet szó, hogy kiderült, nem közelednek az álláspontok. A külpolitikai szakértő úgy véli, a találkozó bedobása egy újabb orosz időhúzó akció lehetett, amivel sikerült kisiklatni a Tomahawk rakéták átadását Ukrajnának, a magyar kormány pedig – akár tudatában volt, akár nem – ehhez asszisztált. Ezzel együtt, a találkozóra nem invitált Ukrajna és az európai biztonság szempontjából egy potenciálisan veszélyes megállapodás lehetősége hárult el.

A Fehér Ház egyik tisztviselője kijelentette, az amerikai elnök nem tervezi, hogy a közeljövőben találkozik az orosz-ukrán háborút elindító Vlagyimir Putyin elnökkel – számol be a BBC.

Ez lett volna ugyebár az a találkozó, ami az elmúlt napokban lázban tartotta a közvéleményt, hiszen felmerült, hogy Budapestre szervezik. A múlt héten csütörtökön maga Donald Trump beszélt arról, hogy két héten belül a magyar fővárosban tárgyalna orosz kollégájával az ukrajnai háborúról.

A Fehér Ház a Telex kérdésére megerősítette a BBC információját, miszerint Marco Rubio amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a találkozó előkészítője előtt olyan "produktív" telefonbeszélgetést folytatott, hogy a találkozó már nem "szükséges".

2025. október 21. A lényeg - részlet l Hegedűs Dániel 2025.10.21.
04:32
00:00

Bár nyilván kevés információnk van arról, mi történik a színfalak mögött, feltételezhető, hogy a Rubio-Lavrov megbeszéléseken világossá vált, igazából nincs semmifajta közeledés az amerikai és az orosz álláspont között – véli Hegedűs Dániel külpolitikai elemző.

A German Marshall Fund regionális igazgatója a Klubrádiónak azt mondta, az egész kezdeményezés egy újabb időhúzó akció lehetett az oroszok részéről. Vélhetően azt a célt szolgálta, hogy alávágjon a múlt pénteki Zelenszkij-Trump megbeszélésnek és kisiklassa Tomahawk rakéták átadásának a tervét. Amennyiben egyébként ez volt a rövid távú cél, akkor ezt az oroszok maximálisan el is érték – mondta az elemző, hozzátéve, magyar nézőpontból szerinte azt a következtetést kell levonni, hogy a magyar kormány tulajdonképpen ehhez asszisztált, még akkor is, hogyha nem volt tisztában a valódi orosz célokkal. Arra lehet következtetni, hogy az oroszok gyakorlatilag meglehetősen rövid távú céljaik eszközeként használták a közvetítő és vendéglátó szerepet nagy lelkesedéssel felvállaló magyar felet – magyarázta Hegedűs.

A szakértő szerint a következő napokban kiderül, milyen hatása lesz ennek, például gyorsan felveszik-e az amerikaiak a Tomahawk-szálat, vagy továbblépnek-e másképp Ukrajna hosszú távú támadóképességének erősítésében.

Azt lehet érezni, hogy ez egy újabb olyan pont, amelynél Trump csalódott Putyinban, vélhetőleg arra jutott, hogy az orosz államfő időhúzásra játszik és manipulálja őt a tárgyalási alkalmakkal. Talán a jövőben kicsit óvatosabb lesz, és kicsit stabilabban tartja majd azt a politikai irányt, amit Ukrajnával és a saját szövetségeseivel leegyeztetett – mondta Hegedűs.

A fegyverszünet így is, úgy is távol van, ezen a találkozón Ukrajna nem is tudta volna képviselni magát. Úgy gondolom, hogy ami itt történt az az, hogy egy Ukrajna és az európai biztonság számára veszélyes megállapodásnak a lehetősége hárult el a fejünk fölül – mondta a szakértő.