Köszönjük, hogy támogattak minket.
Reggeli gyors

Nem eszik olyan forrón a grönlandi kását

14/04/2025 08:37

| Szerző: Klubrádió

Trump kilóra megvenné Grönlandot: 10.000 dollárt ígért minden lakosnak. Flamm László Skandinávia-szakértő szerint azonban nem lesz az olyan könnyű. A pénzügyi ajánlatot elutasítják a grönlandiak és az új grönlandi kormány is, Amerika pedig nem nagyon tudja mivel zsarolni a szigetországot.

2025. április 14. Reggeli gyors - Flamm László 2025.04.14.
12:27
00:00

Grönland ásványkincs-készlete az egyik fontos tényező, amiért Trump rá akarja tenni a kezét a szigetországra. Itt olyan ritka földfémekről van szó, melyeket a harcászatban, robotikában tudnának használni. Ezek az ásványkincsek közelebb is vannak az Egyesült Államokhoz, tehát könnyebb lenne kibányászni és odaszállítani. A másik szempont pedig a védelem. Ha megnézünk az Egyesült Államoknak a politikáját, Trump egy biztonsági zónát akar kialakítani az Egyesült Államok körül.

A legutóbbi panamai történések, mi szerint Amerikai kiszorítja Kínát a Panama-csatornából, aztán ott van a konfliktus Kanadával, hogy legyen az Egyesült Államok újabb tagállama, és most Grönland. Ezek mind a védelmi vonalak alakítását szolgálják.

Az is nagyon látszik, hogy a grönlandiak viszont nagyon nem szeretnék, hogyha Amerikának bármi köze lenne hozzájuk. A szakértő nem hiszi, hogy Trump 10 ezer dolláros ajánlata sikeres üzleti ajánlat lenne. A grönlandiak és az új grönlandi kormány is elutasítja az amerikai megszerzési szándékot, és ez érvényes erre az ajánlatra is. 10 ezer dollár évente fejenként, nem is fedezi az ingyenes oktatás és egészségügy éves fenntartását. Miközben ez jár minden grönlandinak több évtizede, és a trumpi ajánlatban nem szerepel, hogy mi lesz ezekkel a jóléti szolgáltatásokkal, hogyha sikerülne megvásárolni a grönlandiak hűségét. És ami szintén érdekes, hogy ez az összeg - itt 570 millió dollárról beszélünk, hogyha az 57 ezer lakosra vetítjük - nem is áll most rendelkezésre. A CNN információja szerint is ez az összeg majd később állna rendelkezésre, akkor, amikor Grönland ásványkincstermeléséből származó haszon is megjelenik. Ez így nonszensz. 

Hozzátette, ha nem ismeri valaki a grönlandi viszonyokat, így a jóléti jutattások rendszerét, az Európától való gazdasági függőséget, akkor az összes ilyen gazdasági kereskedelmi új ajánlat az eleve kudarcra van ítélve. Ez borítékolható. A másik, amit a grönlandiak is már többször elmondtak, hogy nem kérnek az Egyesült Államokból, és ez is egy darabig biztosan így lesz.

Hozzátette, Trump ajánlatában az is szerepel, hogy amennyiben nem fogadják el ezt a úgynevezett, szerintünk vonzó pénzügyi ajánlatot, akkor más kényszerítő eszközöket is be fognak venni, de nem katonai akciókban gondolkoznak elsősorban. Ez egy megnyugtató hír a történész szerint, mert a nemzetközi közvéleményt is az izgatja, hogy Trump be meri-e vetni a hadsereget Grönland megszerzése céljából. Egyelőre az látszik, hogy nem, de hozzáteszi: Trump kiszámíthatatlan, korábban már fenyegetőzött ezzel.

Ha viszont egyéb kényszerítő eszközökön, például zsaroláson gondolkozunk, akkor nincsenek az amerikaiak könnyű helyzetben, mert Grönland gazdasága nem függ az Egyesült Államoktól. A kereskedelmének közel a 90%-át az EU-val bonyolítja le, és nincs kiépítve az Egyesült Államok felé semmilyen logisztikai-kereskedelmi útvonal. Tehát ezt is figyelembe kellene venni, hogyha Trump megszerzi Grönlandot, akkor mi lesz az ország legfontosabb bevételi forrásával, a kereskedelemmel, hogyan fogják ezt az amerikaiak kiépíteni, ez számítások szerint is több évbe telne és több milliárd dollárt emésztene fel. Úgyhogy ez egy nagyon összetett történet - magyarázza Flamm László.

Sok részletre nem tér ki a trumpi ajánlat, és a Grönland-saga folytatódik, és az üzenete pedig az, hogy a haza nem eladó - fogalmazott Flamm László.

Felvetődött, hogy azokat a célokat, amiket az Egyesült Államok, akár gazdasági szempontból, akár nemzetbiztonsági szempontból el szeretne érni, azt el tudja érni tárgyalások, szerződések útján, anélkül, hogy Grönlandnak valóban az Egyesült Államokhoz kéne kerülnie?

Flamm László erre azt mondta, hogy legutóbb a Dán kormány nyilatkozott Panama kapcsán, úgyhogy inkább ez az út lenne járható. Tehát kellene Grönlanddal egy olyan megállapodás, ami garantálja a szigetnek a szuverenitását, függetlenségét. A helyzet ezért elég ellenmondásos ebből a szempontból, mert a Grönland külpolitikája Dániához tartozik, és Dánia garantálja Grönland biztonságát is mindenféle szempontból. Ezt a két területet ki kéne venni Dánia alól, és akkor lenne Grönland valóban független. Amíg ez a két terület Dániahoz tartozik, addig nehéz egy olyan megnyugtató megoldást találni Trump szemszögéből, hogy úgymond megszerezte Grönlandot. A kereskedelem, a gazdasági terület jöhet szóba, hogy valamit ki lehessen találni. Tehát Trumpnak már az is egy győzelmi jelentés, hogy most Panamával meg tudott állapodni, hogy több amerikai kereskedelmi hajó fog feltűnni, meg kirakodni, tehát kereskedelmi szempontból olyan látszatmegoldást Grönland esetében is el lehet érni. De az, hogy valóban elégedett legyen, és rövid időn belül legyen eredmény is, ahhoz a külpolitika, a védelem, a pénzügyek és sok más témában kellene radikális változást elérni Grönland esetében, de ezek a kulcsterületek, ezek Dániához tartoznak.

Ez egy eléggé nagy feladat Trump számára, és az időtényező is lényeges. Trump azonnal szeretne eredményeket felmutatni. Nem gondolkodik hosszú távon és azért nem látja át a grönlandi viszonyokat sem elég tisztán. Flamm László ezért kétségbe vonja ezeket a próbálkozásokat, ameddig nem katoni akciókról van szó.

Reggeli gyors
2025.04.14., hétfő 7.15
Riporter: Herskovits Eszter, Selmeci János