„Zajlik
Galaxis kalauz

Már érvényes a valid

24/08/2024 06:04

| Szerző: Timár Ágnes/Klubrádió

A szekta szó egymástól eltérő szak- és köznyelvi jelentésétől az első világháborúban szerzett arcsérüléseket elfedő, művészi igényű maszkokig vezetett a Galaxis kalauz ezen a héten. Útközben azt is kiderítettük, mit tudunk biztosan Pythagorasról.

2024. augusztus 21. Galaxis kalauz (2024. augusztus 21., szerda 15:00)
48:48
00:00
Műsorvezetők: Timár Ágnes Szerkesztők: Timár Ágnes
Az előző adásban Duda Ernő professzorral a génmódosításról beszélgettünk. Persze előkerült, hogy mit is jelent, ha valaki következetesen génmanipulációként hivatkozik a technológiára.

Feltehetően ellenzi, és ezért választott egy negatív érzeteket keltő szót. A manipuláció, bármilyen köznyelvi közegben fordul is elő, megtartja az elítélő hangsúlyt. No, igen, a köznyelvben, amelybe nagyon szeretünk beemelni a fentihez hasonló kifejezéseket, aztán az esetek jelentős részében, a szaknyelvi értelméhez képest teljesen máshogy használni azokat.

Az előző adásban Horváth Péter Iván, nyelvésszel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem anglisztika és germanisztika tanszékének vezetőjével, már néhány kifejezést elemeztünk ebből a szempontból. Az e heti, vagyis a 287. epizódban az aktuális angol szavakból szerkesztett szleng kialakulásának elemzése mellett, folytattuk válogatott fogalommagyarázatunkat. Olyan szavak, meghatározások kerültek elő, mint a migráns, a rendszerváltás vagy éppen a szekta.

Utóbbihoz kapcsoltunk egy interjú-részletet, amelynek az egésze a következő adásban hangzik majd el, de mivel a szekta szó tudománytörténeti szempontból szerepel benne, meghallgattuk Nagy Dénes, matematikust, aki Phytagoras kapcsán beszélt a sokoldalúságról és a korabeli tudományos, egyben vallási szektáról.

Az adás Anna Coleman Ladd történetével folytatódott. A festőként és szobrászként is eredményes művész, aki nem mellesleg regényeket és színdarabokat is írt, az első világháború idején egy bizonyos Francis Derwent Wooddal készítette az első rekonstrukció maszkokat, azoknak a frontról hazatért katonáknak, akiknek az arca torzult valamilyen sebesülés miatt.

Egy vékony rézlapot használtak, amelyet a szobrász az adott személy bőrtónusával megegyező színű porcelánfestékkel színezett. Az arc formáját követő maszk, ha kellett a szájat, a szemet is takarta, akár a hajas fejbőr egy részére is jutott belőle. A szempillát, az arcszőrzetet és a hajat valódi haj felhasználásával készítette Coleman, magát a rézlapot különböző pántokkal, vagy a szemüveghez ragasztva rögzítette a koponyán.

Korabeli filmfelvétel Coleman Laddék műhelyéről.

Olyan fiatal férfiaknak adtak egy második esélyt az életre, akik többsége teljesen elfordult az emberektől, mert a szerettei előtt sem akart megváltozott, sokszor ijesztő arccal megjelenni.

Richard Harrow
 
A képen a Jack Huston színész által megformált karakter, Richard Harrow veterán ilyen protézist hord a Boardwalk Empire c. sorozatban. Forrás: Boardwalk Empire Fandom
 
 

Amit Anna Coleman Ladd véghezvitt, az nevezhető alkalmazott szobrászatnak is, hiszen művészi tehetségét felhasználva alkotott használati tárgyakat, amelyek persze többet jelentettek, szimpla festett rézlapoknál.

A teljes adást meghallgathatják a cikk tetején elhelyezett lejátszóra kattintva.

Galaxis kalauz
2024. augusztus 21., szerda 15:00
Szerkesztő/Műsorvezető: Timár Ágnes