Támogassa személyi jövedelemadója 1%-ával a Klubrádiót 2026-ban is
Reggeli gyors

Lapszemle: Vétójogot ad kulcsminisztereinek Magyar Péter

13/05/2026 08:32

| Szerző: Klubrádió

A Reuters Kármán Andrásnak, az új magyar pénzügyminiszternek az országgyűlési bizottsági meghallgatáson elhangzott kijelentései közül a következő négy pontot emelte ki: ígéretet tett a politikai hitelesség helyreállítására, a pénzügyi helyzet áttekintése másfél hónapot vesz majd igénybe, négy évre szóló, hiteles deficitcsökkentő tervet kívánnak előterjeszteni, valamint törekednek arra, hogy 2030-ig teljesítsék az euróbevezetés feltételeit. 

2026. május 13. Reggeli gyors - Kárpáti János, Világtükör 2026.05.13.
05:21
00:00
A hírügynökség kitért arra is, hogy Kármán szerint az új kormány kiszámíthatóbbá kívánja tenni az üzleti környezetet, véget vet a visszamenőleges hatályú jogalkotásnak, helyreállítja a tisztességes versenyfeltételeket, valamint felszámolja a túlárazott közbeszerzéseket, mert azok felfelé nyomták az államháztartási hiányt, és eltorzították a gazdasági viszonyokat. 

Miniszterjelöltek bizottsági meghallgatása - Kármán András
 
Kármán András
 
Budapest, 2026. május 12. Kármán András pénzügyminiszter-jelölt kinevezés előtti meghallgatásán az Országgyűlés pénzügyi és költségvetési bizottságának ülésén az Országházban 2026. május 12-én. MTI/Balogh Zoltán
Fotó: Balogh Zoltán
 

 

„Szerény, de jelentős áttörésnek” nevezi – úgymond megfigyelőkre hivatkozva – az EUAlive brüsszeli portál azt, hogy az uniós tagországok külügyminiszterei megállapodtak olyan izraeli telepesekkel szembeni szankciós intézkedésekről, akik felelőssé tehetők a Jordán folyó nyugati partján palesztinok ellen elkövetett erőszakos cselekményekért.

A portál kiemeli, hogy ez az első egyhangú uniós fellépés izraeliek ellen a Hamász által 2023. október 7-ikén végrehajtott támadás óta, és hogy a közös döntést az tette lehetővé, hogy Magyarország, amely Orbán Viktor miniszterelnöksége alatt akadályozta az ilyen intézkedéseket, feladta ellenkezését, miután Magyar Péter legyőzte Orbánt az országgyűlési választáson. A szankciós intézkedés három izraeli telepest és négy, telepesek által alakított szervezetet érint.

Az EU-tagországok külügyminisztereinek találkozója
 
Az EU-tagországok külügyminisztereinek találkozója
 
Luxembourg, 2026. április 21. Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője (j2), valamint Tanja Fajon szlovén (b), Xavier Bettel luxemburgi (b2) és Konsztantinosz Kombosz ciprusi külügyminiszter az EU-tagországok külügyminisztereinek találkozóján Luxembourgban 2026. április 21-én. MTI/AP/Virginia Mayo
Fotó: Virginia Mayo
 

 

Egy új Magyarország, egy új Európában – ezzel a címmel írt terjedelmes elemzést a bécsi Der Standardnak Hannes Swoboda, aki korábban az osztrák szociáldemokraták színeiben az Európai Parlament képviselője volt, és egy ideig vezette is az EP szocdem frakcióját. A Der Standard a vendégkommentátor bemutatásakor ezt a párthovatartozást nem említi, csak azt, hogy Swoboda jelenleg az előítéletek ellen küzdő, Sir Peter Ustinov által alapított kutatóintézet vezetője, valamint a Nemzetközi Béke Intézet elnöke. 

A szerző fő állítása az, hogy a nemzeti patriotizmus és az európai egységtörekvés nem mond ellent egymásnak, hanem éppenséggel ez a többes identitás érzése képes politikai értelemben cselekvőképessé tenni Európát. 

Swoboda szerint mindazok számára, akik a közös Európát támogatják, örömünnep volt az a nap, amikor a magyar parlamentben újra felcsendült az európai himnusz, és az épületre kitűzték az európai lobogót. „Megindító látvány volt, hogy az új magyar miniszterelnök ezekkel a gesztusokkal is világossá tette, Magyarország tevékenyen közre kíván működni az európai egységesülési folyamatban” – fogalmaz az egykori politikus, majd felteszi a kérdést, hogy ezzel veszített-e a magyar hazafiasság, miként azt Orbán Viktor egy minapi interjúban az X közösségi portálon állította. 

 
 

 

Hannes Swoboda kifejti, hogy az Európai Unió összes tagállamában léteznek kisebb vagy nagyobb csoportok, amelyek a saját államot szembe akarják állítani az EU-val, és a nemzeti érdek kizárólagosságát - vagy legalábbis az elsőbbségét - hirdetik. Számukra a nép differenciálatlan egység. Ám a nacionalisták érvelése – szándékosan vagy szándékolatlanul – félreértelmezi az európai egyesülési folyamat célját, abban ugyanis az egyes tagállamok, illetve a tagállamok képviselői vesznek részt. Semmi nem történik nélkülük. 

Abból a felismerésből kiindulva – folytatja az osztrák szerző -, hogy az egyes európai államok egymagukban, még a nagyobbak sem képesek érvényesíteni az érdekeiket az olyan világhatalmakkal szemben, mint az Egyesült Államok, Oroszország, vagy egyre növekvő mértékben Kína, egyes feladatokat európai szintre utaltak. Swoboda felhívja a figyelmet a nukleáris nagyhatalmak azon törekvésére, hogy saját szabályaik szerint rendezzék a világ kérdéseit, és azt hangsúlyozza, hogy Európa közös választ kell, hogy adjon az autokrata uralkodóknak, miközben hallatlanul nehéz a közös választ megfogalmaznia ennek a nagyon sokféle Európának. A nemzeti hovatartozásból fakadó hazafiasságnak több az érzelmi töltete, mint az EU-hoz tartozásnak, amely elsősorban a közös érdekeket hivatott megjeleníteni – állapítja meg Swoboda, de úgy véli, hogy az európai egységesülési folyamat vívmányai idővel egyfajta európai büszkeségnek is alapját képezhetik. Magyarországról szólva külön megemlíti, hogy a szomszéd államokban élő magyar kisebbséggel és a globális diaszpórával együtt jelentősen hozzájárulhat az Európához tartozás érzésének a kibontakoztatásához. 

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)

Reggeli gyors/Világtükör
2026.05.13., szerda 7.00
Szerkesztő: Kárpáti János