Kiemelt beruházás lett a volt Növényolajgyár területe – újabb 1270 lakás épülhet Rákospalotán
3/12/2025 18:01
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Gőzsy Kati
A héten megjelent a kormány friss kiemelő határozata, ami az Otthon Start programra hivatkozva a volt Rákospalotai Növényolajgyár területén tervezett fejlesztést is kiemelt beruházássá nyilvánította, posztolta ki a Facebook-ra Gyurkó Dániel, momentumos alpolgármester. A kormányrendelet értelmében a területen akár 35 méter magas, 10 emeletes épületek és összesen 1270 lakás épülhet – a beruházó pedig a legtöbb helyi szabályozást figyelmen kívül hagyhatja. A kormányrendelet Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával ezen kívül kettő XI. kerületi, egy pécsi és egy óbudai helyszínt is egyúttal "azonnali rozsdaövezeti akcióterületnek" minősített.
Indotek- egyeztetések: decemberben jönnek a tárgyalások
A rákospalotai terület az Indotek cégcsoport tulajdonában van. A társaság képviselője, Jelinek Dániel már a kiemelő rendelet megjelenése előtt egyeztetést kezdeményezett a kerület vezetésével. A találkozó december 4-én lesz. A témáról további előterjesztés kerül a képviselő-testület elé a december 11-i ülésen.
Az Indotek cégcsoporttal egyszer már sikerült egyességre jutnia a kerületi önkormányzatnak a most Novus liget lakóparknak nevezett projekten.
Helyi aggályok: felülírt szabályok, felezett parkolókötelezettség
A XV. kerület vezetése jelezte: bár a kormányrendelet-tervezethez határidőn belül megfogalmazták észrevételeiket, azokból "a jogalkotó semmit sem fogadott el”. A végleges rendelet szinte változatlanul lépett hatályba.

A szabályok több ponton is jelentős könnyítést adnak a fejlesztőnek: legfeljebb 35 méter magas épületek létesülhetnek, 1270 lakás építhető, a parkolóhelyeknek csupán 50 százalékát kell telken belül biztosítani, a helyi építési szabályzat (HÉSZ) ide vonatkozó előírásait egyáltalán nem kell alkalmazni.
Az önkormányzat közleményében hangsúlyozta: a terület lakófunkciójú hasznosítása régóta ismert, azonban a HÉSZ ilyen mértékű felülírása "a kerület számára nem elfogadható”.
Újra előkerült a gigalakópark-projekt
A volt Növényolajgyár területére már 2017-ben is nagyszabású lakóparkot terveztek. Akkor a kerületi képviselő-testület elfogadta a terület szabályozási tervét, amely 950 lakás építését tette volna lehetővé. A projekt azonban végül nem indult el.
A fejlesztés körül már akkor is komoly viták alakultak ki: A gyár egykori silójának helyi védettsége felmerült. Vita volt a 6 ezer négyzetméteres, önkormányzati tulajdonú telekrész kedvezményes eladásáról. Több képviselő – köztük Merk Péter és Szilvágyi László – aggályokat fogalmazott meg akkor a beruházás háttere és a bontások jogszerűsége kapcsán, mások (Hajdu László akkori fideszes polgármester és Lehoczki képviselő) viszont a toronyépület bontása mellett érveltek.
Most, hogy a beruházás kiemelt státuszt kapott, az önkormányzatnak gyakorlatilag nincs beleszólása a fejlesztés részleteibe.
A Szilas Creek-projekt újratöltve
Kiemeltté vált a területre régóta tervezett, korábban Szilas Creek néven emlegetett gigalakópark is. Az egykori gyár hatalmas területén: akár 1270 lakás épülhet, az épületek 10 emeletesek lesznek, a beépítettség maximum 35 százalék, a zöldfelület szintén minimum 35 százalék lehet.
A területet a Szilas-patak szegélyezi, ami további környezetvédelmi és vízkezelési kihívásokat vet fel. A projekt egyik legkérdésesebb eleme, hogy miként tudja majd a fejlesztő biztosítani az Otthon Start program által ígért, körülbelül 1,5 millió forintos négyzetméterárat a megépülő lakások mintegy 890 darabjára.
