Horn: Vannak baloldali szavazók, köztük is jelentős, de nem teljeskörű Magyar Péter támogatottsága
23/05/2025 21:05
| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba
| Szerkesztő: Lőrincz Csaba
A Závecz és a Republikon közös, 6 ezer fős közvélemény-kutatásából kiderül, hogy vannak még baloldali szavazók, de nagyon sokszínűek, és a baloldali pártok nem építették ki azt az identitást, azokat a kapcsolódási pontokat, amelyeket a Fidesz, és most Magyar Péter – véli Horn Gábor.
Az MSZP alapító tagja, Veres János a KlikkTV Mélyvíz című műsorában arról beszélt, hogy szerinte sok baloldali szavazó nem akar a Tiszára szavazni, inkább egy új baloldali erő megjelenését várják. Állítását arra a 6 ezer fős közvélemény-kutatásra alapozza, amelyet a Republikon és a Závecz közösen készített.
„Az Orbán-féle mozgásból azt látom, ők hasonlóakat mérhetnek, ha nem is hozzák most éppen nyilvánosságra, mint amiket mi is mérünk” – mondta a Megbeszéljük pénteki adásában Horn Gábor politikai elemző, a Republikon Alapítvány kuratóriumának elnöke. Szerinte „nem véletlen a harcosok klubja, ez egy nagyon kemény kampányindító rendezvény volt, ami egyben a polgárháborús hangulatnak az előállítását is szolgálja”.
A Veres által említett felméréssel kapcsolatban néhány tanulságot sikerült levonni. Van Magyarországon baloldali szavazó, olyan ember, aki 2010 után is valamelyik baloldali pártra szavazott. Viszont ezek a szavazók nagyon sokszínűek, ez alapján Horn úgy látja, „talán a baloldali pártok el nem végzett munkája, hogy miközben a jobboldalon Orbánék kiépítettek egy identitást, egy csatlakozási pontot”, amelyhez a Fidesz támogatói a párt minden vitatható ügye ellenére képes kapcsolódni, ugyanez a baloldalon nincs meg.
A baloldalon ez nem épült ki, „nem épült ki egy azonosulási képesség, azonosulási tudat. Talán utoljára Horn Gyulánál találtuk ezt meg”. A sokféleségből az is kitűnik Horn szerint, hogy „jelentős, de nem teljes körű ebben a közegben a Magyar Péter Tisza Pártjának támogatottsága”. „Azt az életérzést, hogy »szabaduljunk már meg Orbán Viktortól«, Magyar Péter testesíti meg.”
A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszók nem jelennek meg, ezért az interjúk meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)
2025.05.23., péntek 16:45
Riporter: Bolgár György
