„Köszönjük
Reggeli gyors

Elrettentő taktika kell Oroszországgal szemben – ebben továbbra is egyetértenek az európai szövetségesek

4/12/2024 11:31

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

Kétnapos csúcstalálkozón vesznek részt a NATO-tagországok külügyminiszterei. Komoly döntésekre nem kell számítani, egyelőre mindenki várakozik, mit hoz majd Trump elnöksége. Arra azonban már készülnek az európai szövetségesek, hogy többet kell költeniük védelemre. Arató László tudósított a Reggeli gyorsban.

2024. december 04. Reggeli gyors - részlet l Arató László 2024.12.04.
07:05
00:00
Kedden és szerdán két napos csúcstalálkozón vesznek részt a NATO-tagországok külügyminiszterei, míg az első napon sok szó esett a közel-keleti helyzetről is, a második nap várhatóan már egészében az orosz-ukrán háborúról szól – számolt be Arató László, a Klubrádió brüsszeli tudósítója a Reggeli gyorsban.

A Közel-Kelettel kapcsolatban áttekintették a külügyminiszterek, hogy mi is történik, főleg az aggasztó szíriai fejleményeket – lázadó csoportok elfoglalták Aleppót – értelmezték, átbeszélték, milyen hatása lehet ennek a térségre. A NATO-tagok alapvetően a mérsékelt arab országok segítségére számítanak abban, hogy hűtsék a kedélyeket – foglalta össze Arató.

Ukrajnával kapcsolatban komoly döntésre nem kell számítani, alapvetően várakozással teli hangulat van: egyelőre kevés tényből kell találgatni, mit hoz majd a Trump-adminisztráció. Természetesen beszélnek arról, mit kéne mondani a háborúban álló országnak, amikor az a tagfelvételét kéri. Azt tudjuk, hogy Magyarország nem akarja, hogy meghívják Ukrajnát – ami ugye még nem is felvételt jelent, csak egy út kezdetét. Sokan várnak arra, mit mondanak erről a kérdésről a németek és persze, még inkább arra, mit mond erre az Egyesült Államok – mondta Arató. Alapvetően két iskola van Ukrajna meghívásával kapcsolatban: az egyik azt mondja, hogy minden lépés valamilyen ellenlépést vált majd ki orosz részről, ezek az oda-vissza válaszok pedig egyre erősebbek lesznek, tehát nem lenne jó ötlet. A másik pedig épp azt mondja, hogy erőt kell demonstrálni, így kell sakkban tartani az oroszokat – ez a tábor nagyobb, ugyanakkor konszenzus kell ezekhez a döntésekhez – magyarázta a Klubrádió tudósítója.  

A Trump-elnökséggel kapcsolatos várakozások része az is, hogy a tagállamok arra készülnek, keményebben behajtja majd Amerika, hogy valóban fordítsák a GDP 2 százalékát védelmi költségekre, noha azt nem lehet tudni, milyen szankció érhetné azt a tagot, amely ezt nem tartja be. Még arról is hallani, hogy Donald Trump ezután 3 százalékos költést várna.

Ettől függetlenül is úgy érzik Európában, hogy a közös védelem érdekében szükség van nagyobb haderőfejlesztésekre. A szövetségben az a hangulat, hogy továbbra is és még erősebben kell elrettenteni Oroszországot – mondta Arató.

Reggeli gyors/interjú Arató Lászlóval
2024. december 4., szerda 7:15
Riporter: Para-Kovács Imre