Köszönjük, hogy támogatják a Klubrádiót
Reggeli gyors

Bucsky: Európát és Ázsiát kötik össze annyiért, mint amennyibe a mohácsi híd került

10/11/2025 11:03

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

Egy európai közlekedési korridor, az M6/A5 magyar szakasza mégis háromszor annyiba került, mint a horvát. Döbbenetes az autópályák túlárazása, közben a piac megszüntetése miatt a jelenlévő szereplőkkel hatékonysági problémák is vannak – véli Bucsky Péter. A G7 újságíróját a Reggeli gyorsban kérdeztük.

2025. november 10. Reggeli gyors - részlet l Bucsky Péter 2025.11.10.
07:05
00:00
Az autópályaépítések – amelyekben Magyarországon 2010 óta gyakorlatilag csak Szíjj László Duna Aszfaltja vesz részt fővállalkozóként – hagyománya, hogy elszállnak az árak, ahogy az is, hogy a kormány a kritikákra úgy reagál, az egyedi műszaki tartalom miatt fizetünk borsos árat és különben sem lehet fair összehasonlításokat tenni, hiszen mások a domborzati, éghajlati viszonyok és a többi.

Bucsky Péter a G7 újságírója most mégis összehasonlította az M6-os/A5-ös egy-egy horvát és magyar szakaszát, amelyek egy európai közlekedési korridor részei, így volt rájuk uniós forrás is. A nagyjából húsz kilométeres rész kivitelezésében a Duna Aszfalt és a Strabag vett részt, nagyából ugyanabban az időben épültek, a terepviszonyok sem térnek el radikálisan és még az árszínvonal is hasonló a két országban. Ráadásul a vizsgált horvát szakaszban benne van egy völgyhíd és a magyarnál több műtárgy, vagyis lényegesen egyszerűbb volt a magyar szakasz megépítése. Arra jutott, hogy amint átlépte a határt az út a magyar oldalon egyből háromszorosára drágult a kilométerenkénti ára.

Nyugat-Európához képest is kiemelkedő egységárakat látunk Magyarországon. Elképszeltő, döbbenetes túlárazás van az autópályaépítéseknél és elképesztő ebben a Duna Aszfalt szerepe – mondta Bucsky a Reggeli gyorsban. Legutóbb a mohácsi hidat néztük meg, ami 300 milliárd forintba kerül húsz kilométer útépítéssel, ami minden szakmai forrás szerint 40-50 százalékos túlárazást jelent. Egészen megdöbbentő, milyen különbségek vannak, Németországban kétszer ilyen széles hidat építettek olcsóbban, Ausztriában egy város alatti négy kilométeres alagúttal együtt épített Duna-híd került ennyibe, Törökországban egy Ázsiát és Európát összekötő négy kilométeres, a mohácsinál kétszer szélesebb függőhidat hoznak össze ennyiből – hozott példákat Bucsky.

Az újságíró szerint nem "csupán" a pénzek lenyúlásával van a probléma, a piac megszüntetése hatékonyságbeli gondokat is hozott, látszik, a "királyi beszállítók" nem tudtak nemzetközileg versenyképes cégeket felépíteni.

A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetés meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)

Reggeli gyors/interjú Bucsky Péterrel
2025. november 10., hétfő 7:51
Riporter: Szénási Sándor