Köszönjük, hogy támogattak minket.
A lényeg

Bírósági álláspont: Uniós jogot sért a magyar kormány, amikor megpróbálja összemosni a pedofilokat a melegekkel

5/06/2025 12:20

| Szerző: Klubrádió

Az Európai Bíróság főtanácsnoka megállapította, hogy a magyar gyermekvédelmi törvénynek a pedofilokat a melegekkel összemosó módosításai számos ponton sértik az uniós jogot. A főtanácsnok szerint a magyar érvelés alaptalan és elfogadhatatlan. Arató László tudósít Brüsszelből.

2025. június 05. A lényeg - Arató László, Brüsszel 2025.06.05.
01:37
00:00
2021-ben döntött a fideszes kétharmad a pedofil bűnelkövetőkkel szembeni szigorúbb fellépésről, valamint a gyermekek védelme érdekében egyes törvények módosításáról. A változtatások nyomán – amelyeket a magyar kormány szerint a kiskorúak védelme érdekében fogadtak el – voltaképpen megtiltották vagy korlátozták az olyan tartalmakhoz való hozzáférést, amelyek „a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását vagy a homoszexualitást” népszerűsítik vagy jelenítik meg.

Az Európai Bizottság pedig indított egy kötelezettségszegési eljárást a magyar gyermekvédelmi törvénynek azon módosításai miatt, amelyben összekeverik a pedofilokkal a melegeket. Ott a magyar kormány nem tudta megvédeni az álláspontját. Így vált perré, és vagyunk most az Európai Bíróságon. A bíróság főtanácsnoka pedig kimondta azt, hogy ezek a jogszabályok, ezek a módosítások, ezek számos ponton sértik az uniós jogot.

Tamara Capeta álláspontja szerint megsértik egyebek mellett a belső piaci szabályokat, az adatvédelmi rendeletet, de megsértenek alapvető az alapjogi kartában rögzített jogokat, például a véleménynyilvánításhoz való jogot, vagy a tájékozódáshoz való jogot, illetve nemi orientáció alapján diszkriminál emberek között.

Eléggé határozottan mondta ki azt a főtanácsnok, hogy ha Magyarország a pedofilokkal szemben akar védelmet nyújtani a gyerekek számára, akkor erre már megvannak a létező jogszabályok. Például a könyvfóliázások is sértik az uniós jogokat.

Ha az Európai Bíróság is ezzel egyező állásponton lesz, Magyarországnak vissza kell vonnia ezeket a módosításokat.

A főtanácsnoki javaslat nem köti az eljáró Európai Bíróságot. A tapasztalatok ugyanakkor azt mutatják, hogy a későbbi ítéletek nagyban megegyeznek a főtanácsnok véleményével. Ugyancsak tapasztalati tény, hogy az elmúlt évtizedben a magyar kormány valamennyi, jelentős perét elveszítette az uniós bíróságon. Ítélet még ebben az évben várható.