„Zajlik
Reggeli gyors

"A Lukoil-ügy a kormány által gerjesztett terelés"

5/08/2024 10:37

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

A Lukoil-ügy egy, a kormány által gerjesztett propaganda-hadjárat Miklós László energetikai szakértő szerint, amelynek céljai: fokozni az Ukrajnával és az EU-val szembeni ellenérzést és elterelni a figyelmet a valós problémákról.

2024. augusztus 05. Reggeli gyors - részlet 24.08.05. Miklós László
08:55
00:00

Ahogy arról korábban a Klubrádió is beszámolt, Ukrajna júniusban erősítette meg a Lukoil elleni szankciókat, amelyek gyakorlatilag megtiltják a cégnek, hogy az országot tranzitútvonalként használja, vagy bármilyen tevékenységet végezzen. A magyar kormány természetesen ezt is arra használta fel, hogy panasszal éljen. Sőt, Gulyás Gergely a kormányinfón azt mondta, üzemanyaghiány jöhet. Az Európai Bizottság értékelése szerint azonban sem Magyarország sem Szlovákia olajellátása nincs veszélyben, legfeljebb az orosz olajról kéne leakadni.

„A Mol olajszállítója nem a Lukoil oroszországi vállalata volt, hanem négy olyan, Európában bejegyzett Lukoil-érdekeltségű vállalat, akikkel a Mol szerződésben áll” – mondta a Reggeli gyors hétfői adásában Miklós László energetikai szakértő, az MVM felügyelőbizottságának egykori elnöke, hozzátéve, hogy ez ilyen értelemben politikai cirkusz. „Nincs is igazán konfliktus. A Lukoil-ügy egy, a kormány által gerjesztett propaganda-hadjárat, amelynek hármas célja van: fokozni az Ukrajnával szembeni ellenérzést, növelni az Európai Unióval szembeni ellenérzést és elterelni a figyelmet arról, amivel a kormánynak itthon foglalkoznia kellene.” Miklós példaként a műtők és általánosságban az egészségügy állapotát hozta fel példaként.

Hozzátette, ez a hadjárat érdekes módon éppen akkor indult be, miután Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter találkozott barátjaként emlegetett orosz kollégájával, Szergej Lavrovval. Ez alapján úgy látja, az ügy kipattanása beleillik abba az orosz stratégiába, amelyhez a magyar kormány lelkesen asszisztál például a laza vízumrendszerrel.

Hangsúlyozta, valójában olyan, laikusok által átláthatatlan ügyről van szó, amely két cég üzleti ügye. Ezekből szerinte nem érdemes messzemenő, az energiapiacra, az energiaárakra kiható változásokra következtetni.

Fontosabb kérdésnek tartja, hogy hol tartanak az orosz energiafüggőségről való leválását szolgáló fejlesztések, amelyre haladékot kapott Magyarország és Szlovákia is.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg.

Reggeli gyors/interjú Miklós Lászlóval
2024.08.05., hétfő 7:43
Riporter: Szénási Sándor