„Köszönjük,
Reggeli gyors/Reggeli személy

"A kormány döntései a legszegényebbeket csábítják el az iskolapadból"

18/02/2025 11:51

| Szerző: Klubrádió/Lőrincz Csaba

 | Szerkesztő: Lőrincz Csaba

A 25 év alatti adómentesség, a tankötelezettség leszállítása és a munkáshitel a kormányzat olyan döntései, amellyel a legszegényebbeket veszik rá arra, hogy félbehagyják tanulmányaikat, és dolgozni menjenek. Derdák Tiborral, a Dr. Ámbédkar Iskola igazgatójával beszélgettünk.

2025. február 18. Derdák Tibor – Reggeli gyors/Reggeli személy (2025. február 18., kedd 09:00)
46:15
00:00
Műsorvezetők: Panxnotded Miklós, Dési János, Szénási Sándor, Para-Kovács Imre Szerkesztők: Jávor Dénes Marcell, Selmeci János, Korpás Krisztina, Bencsik Gyula, Herskovits Eszter

Hogyan látja az oktatás mai helyzetét a kifejezetten hátrányos helyzetűek oktatásával foglalkozó iskola igazgatója, mit gondol a kormány oktatással, életkezdéssel, előrelépéssel kapcsolatos politikájáról? Erről kérdeztük a keddi Reggeli gyors stúdiós vendégét, Derdák Tibort, a Dr. Ámbédkar Iskola igazgatóját.

„A pedagógia olyan munka, amelyik minden nap pozitív visszajelzésekel van tele, mert a gyerekek úgy vannak beállítva, hogy vidámak legyenek, mosolyogjanak, de ez nem csak erről szól” – mondta Derdák. Hozzátette: „éppen ma egy olyan vizsga van nálunk, ahol nem is annyira gyerekek, hanem félig-meddig felnőttek, anyukák, apukák jönnek vizsgázni, mert nincs meg a nyolc osztályuk, ez Borsod megyében sok emberrel így van”.

Derdák Tibor, A Dr. Ámbédkar Iskola igazgatója
 
Derdák Tibor, A Dr. Ámbédkar Iskola igazgatója
Fotó: Rózsahegyi Gábor / Klubrádió
 
A Dr. Ámbédkar Iskola nevét Bhímráo Rámdzsí Ámbédkar indiai jogászról, az indiai érinthetetlenek, a nők és a munkások jogaiért folyó mozgalom vezéralakjáról kapta. Az ő története inspirálta Orsós Jánost az iskola alapításakor. Az ortodox hindu hit szerint ugyanis az ebbe a kasztba születettek nem tanulhattak, csak a legrosszabb munkákat végezhették, és nem is érintkezhettek a többi kaszt tagjaival. Ámbédkar miután külföldön tanult, hazaérkezve áttért a buddhista hitre, kitört a nyomorból, és ügyvéd, polgárjogi aktivista, majd miniszter lett – foglalta össze a Maszol.ro.

Azzal kapcsolatban, hogy a 21. században ez annyira nem tűnik hétköznapinak, Derdák kifejtette, a kormányzati politika sokban hat az emberek döntéseire. „Nem olyan régi döntés az adómentesség 25 év alatt. Ez pozitívan hangzik, de valójában azt jelenti, hogy hagyd ott bátran az iskoládat, akárhány éves is vagy, 16, 17, 18, vagy akár 20, és menj el dolgozni, mert többet fogsz hazavinni, mint anyukád, vagy apukád” – összegezte ironikusan. Szerinte sokat tesz azért a kormányzat, hogy megvalósítsa az úgy nevezett munkaalapú társadalmat. Ilyennek tartja a legutóbbi ötletet, a munkáshitelt is. „Olyan jó csengése van, különösen a szocializmus évei után. A gyakorlatban azonban ez azt jelenti, hogy akár 17 évesen kezedbe nyomunk 4 millió forintot. Ki tud ennek ellenállni? Nyilván egy középosztálybeli gyerek igen, de egy igazán nehéz helyzetű fiatal 17 évesen nem fog ellenállni ennek.”

Ennek a csábításnak sokan engedtek, amikor leszállították a tankötelezettséget 18 évről 16-ra, az iskola tanulóinak kétharmada eltűnt. Derdák szerint azonban érdekes azokat is megvizsgálni, akik ennek ellenére maradtak az iskolapadban, vállalva akár konfliktusokat is családtagjaikkal. Miattuk különösen fontosnak tartja az iskola működését. Megjegyezte, nagyon büszkék arra, hogy minden évben tudnak diákot küldeni a felsőoktatásba, ahogy azokra is, akik az iskola elvégzését követően gyárba mennek dolgozni.

A teljes beszélgetést a fenti lejátszóra kattintva hallgathatják meg. Címlapi fotó: Dr. Ámbédkar Iskola / Facebook

Reggeli gyors/Reggeli személy
2025.02.18., kedd 9:00
Riporter: Dési János