„Zajlik

7 jel, amiből kiderül, hogy rágcsáló van az otthonodban

21/09/2022 14:15

Akármennyire is ügyelünk otthonunk tisztaságára, olykor előfordulhat, hogy mégis rágcsálók jelennek meg körülötte – vagy rosszabb esetben benne. Elég egy kevés elölhagyott étel, az otthon melege vagy akár egy fészkelésre alkalmas rakás tűzifa, a kéretlen betolakodók máris megjelenhetnek. Ez pedig ősszel különösen nagy kockázat, hiszen a hideg miatt ebben az időszakban a háztartások fokozottan ki vannak téve ennek a veszélynek. (X)

Ha gyanítjuk, hogy már megjelentek nálunk – vagy akár csak szeretnénk biztosra menni, hogy egér- és patkánymentes az otthonunk –, érdemes egy alapos átvizsgálást folytatni. De milyen jelekre figyeljünk?

7 jel, hogy rágcsálók szállták meg az otthonunkat

A rágcsálók általában az éj leple alatt jelennek meg, így különösen nehéz lebuktatni őket. Ennek ellenére, ha az alábbiakat tapasztaljuk, szinte biztos, hogy ilyen problémával állunk szemben. Azonosítsuk be mihamarabb, hogy aztán elkezdődhessen a patkányirtás!

Kis csomagok

A rágcsálók igen jellegzetes ürüléket hagynak maguk után: apró, barna szemek után kutassunk, amelyek egymás mellett jelennek meg a padlón, a szekrényekben vagy az otthon más, eldugottabb részein, illetve a falak mentén. A legtöbbet a fészkükhöz közel fogják elhagyni, szóval ez egy jó kiindulási pont ahhoz, hogy megtaláljuk a központjukat.

Fészkek

Ha már szóba jött: a rágcsálók általában fészkeket építenek maguknak, hogy kényelmesen elbújhassanak. Ezek több mindenből állhatnak, például papír- és textildarabokból, vagy gyakorlatilag bármiből, ami számukra könnyen mozdítható.

Szokatlan szag

Akár patkányokról, akár egerekről van szó, a vizeletük erős pézsmás szagot áraszt. Ezt az erőteljes ammóniás bűzt pedig mi magunk is megérezhetjük, ha a rágcsálók már elszaporodtak az otthonunkban. Lehet, hogy a falakban, a pincében vagy csak a padláson vannak jelen, a szag így is áthatolhat és árulkodó lehet.

Ugyanez a helyzet az elhullott egyedek szagával is. Ha már egy ideje nálunk vendégeskednek, lehet, hogy egy-két állat elpusztul, aminek szintén erős – és borzasztó – lesz az aromája. Ez akár annyira erős lehet, hogy fejfájás és hányingert is okozhat.

Karcolások

Az aktív rágcsálók – természetükből fakadóan – folyamatosan kaparásznak és rágnak, amit csak érnek. Ennek pedig sajnos előbb-utóbb nyoma lesz a lakásban. Ugyanakkor öröm az ürömben, hogy egy-egy hiányzó faldarab vagy néhány karmolás a parkettán árulkodó lehet. A korai beazonosítás pedig azt jelenti, hogy hamarabb megszabadulhatunk tőlük, mint hogy nagyobb probléma alakulhatna ki!

Fura hangok

Amikor egy egér vagy patkány elkezd „dolgozni” a házon belül, annak szinte biztosan lesz valamilyen hangos jele. A fent említett kaparászást és a rágást is hamar beazonosíthatjuk, hiszen nem sok minden hasonlít ezek hangjához.

Megbabrált zacskók

A rágcsálók a házon belül egykettőre elkezdik feltalálni magukat, hiszen nekik is muszáj táplálkozniuk – persze igen szerencsétlen véletlen, hogy ezt épp a mi kamránkban vagy konyhánkban akarják megtenni. Mindenesetre elég hamar rájöhetünk, hogy ilyen betolakodókkal van dolgunk, ha megfigyeljük az élelmiszereket tartalmazó zacskókat. Ha azt látjuk, hogy ki vannak rágva, meg vannak rongálva, azt szinte már biztos jelnek vehetjük, és elkezdhetünk a probléma megoldásán gondolkodni.

Háziállataink viselkedése

Mindegy, hogy kutyával vagy macskával osztjuk meg az otthonunkat, szinte biztos, hogy ők hamarabb észreveszik majd a problémát, mint mi. Ennek oka, hogy sokkal kifinomultabb érzékekkel rendelkeznek – gondoljunk csak a szaglásukra! Ha azt látjuk, hogy a kis kedvencünk furán viselkedik, a ház vagy lakás egyes pontjain, szinte „megőrül”, láthatóan minden ok nélkül, akkor már sejthetjük, hogy ott valamit érez. Persze ez önmagában még nem döntő bizonyíték, de ha emellett még találunk néhány másik jelet is, akkor biztosra vehetjük a fertőzést.

Tegyünk ellene!

Manapság a patkányirtásnak már számtalan módja létezik. Vannak humánus, élvefogó csapdák, vegyszeres kapszulák és mindenféle mérgek, de ultrahangos patkányriasztókat is árulnak már – bár ez utóbbiakat elsősorban megelőzésre használják. De természetesen létezik egy sor „jól bevált” házi praktika is, amelyeket elvileg már a nagyanyáink is használtak. Az persze a saját preferenciáinkon múlik, hogy melyik mellett döntünk.

Ha azonban azt tapasztaljuk, hogy a probléma már igencsak elharapódzott, akkor elengedhetetlen lesz szakemberi segítséget igénybe venni. A patkányirtás ugyanis nemcsak egy undort keltő folyamat, de higiéniai dilemmákat is felvet, így jobb, ha nem magunk állunk neki!

(X)