Köszönjük, hogy támogatják a Klubrádiót
A lényeg

Erősödhet a forint, ha Orbánék buknak

14/08/2025 07:33

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Bárkay Tamás

380 forintos euró jöhetne a Barclays Bank szerint.

A brit Barclays Bank elemzői szerint ha a jövő évi választásokon leváltaná a Tisza Párt az Orbán-kormányt, az a forint akár 5,5 százalékos erősödését is magával hozhatná – írta a Bloomberg, a bank elemzőinek jegyzetére hivatkozva.

A Barclays elemzői megjegyzik, hogy  bár Orbán Viktor 2010 óta minden lehetséges választást megnyert Magyarországon, Londonból nézve is reális esély van arra, hogy jövő áprilisban kormányváltásra kerüljön sor.

Ezt jelzi a Tisza Párt közvélemény-kutatásokban mért kényelmes előnye. A Barclays elemzői szerint Magyar Péter, a Tisza Párt elnökének győzelme elősegítené a forint erősödését és fellendülését azáltal, hogy felszabadítaná Magyarország európai uniós forrásait, amelyeket a jogállamiság sérelme miatt jelenleg blokkol az Európai Bizottság.

 
forint
 
forint, pénz, valuta, húszezer, húszezres, bankó, papírpénz
 

„Orbán euroszkeptikus kormányának vége pozitív hátteret biztosíthat a forint és a magyar államkötvények számára”

– fogalmaztak.

A banki elemzők a 2023-as lengyelországi választást hozzák példaként: akkor a Donald Tusk vezette ellenzéki koalíció leváltotta az uniószkeptikus PiS-kormányt, és megnyitotta Varsó számára az uniós forrásokat.

A forint jelentős erősödése egyrészt csökkentené az importált inflációt, másrészt akár teret is nyithatna a Magyar Nemzeti Bank számára a kamatcsökkentésekhez, ami gazdaságélénkítő hatású lehetne. A Barclays elemzői  befektetőiknek kifejezetten javasolják a forint melletti pozíciók felvételét a választásokig.

A forint az elmúlt hetekben kifejezetten jól teljesít: az euróval szemben 11 hónapos csúcson van, az elmúlt napokban 395–396 forintos sávban jegyezték. A forintot segíti a jelenleg likvid piac, a magas magyar jegybanki kamat, a folyamatban lévő eurózónás kamatcsökkentések és a bizakodó nemzetközi hangulat. Az utóbbi napok forinterősödése jelentős részben a várható amerikai–orosz csúcstalálkozónak, illetve a piac optimista légkörének köszönhető. (A Népszava nyomán)