Veszélyes lehet a szélsőjobbra ráígérni
31/01/2025 07:49
| Szerző: Klubrádió
A német szövetségi parlament szűk többséggel elfogadta a bevándorlás szigorú korlátozását sürgető indítványt, ami rendkívül ellentmondásos volt, mivel a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland párt támogatta. Erről beszélt a Reggeli gyorsban Hettyey András, Németország-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense.
Ennek következménye az, hogy a felmérésekben vezető, jelenleg ellenzékben ülő CDU-CSU és kancellárjelöltje benyújtott egy indítványt, mely egy jogilag nem kötő hatályú szándéknyilatkozat volt. mely a szakértő szerint nem nagyon felháborító módon - olyan dolgokat tartalmaz, hogy akinek nincs beutazási engedélye Németországba, az ne utazhasson be, vagy ki lehessen toloncolni olyan migránsokat az országból, akik bűnt követtek el és nincs is tartózkodási engedélyük.
Hettyey szerint az indítvány nem volt jelentős, a felfordulás azért van, mert a történelemben először fordult elő, hogy a radikális szélsőjobboldali Afd szavazata adta a voksokat az indítvány elfogadásához.
Nyilvánvaló volt ugyanis, hogy a többi parlamenti párt nem fogja elfogadni.
Eddig ki volt zárva, hogy olyan indítvány kerüljön egyáltalán a parlament elé, amelynek elfogadásához az AfD-re is szükség van. A szavazás így is szoros volt: 348 igen, 345 nem és 10 tartózkodás lett az eredmény.
A baloldalon azonban már támadják a kialakult helyzetet, valószínű erről fog szólni a következő három hét. Illetve az AfD-vel való kokettálás miatt visszaadta állami emlékérmét egy idős német holokauszt-túlélő. A 99 éves Albrecht Weinberg szerint tűrhetetlen, hogy a Bundestag akár csak egy elvi részletkérdésben is támaszkodjon a rasszista párt támogatására.
A felmérések szerint a konzervatív CDU/CSU és a jobboldali populista AfD a múlt héten javított eredményein az elmúlt héten . Pontosabban, ha most vasárnap tartanák a Bundestag-választást, akkor a CDU/CSU közös listája a szavazatok 30 százalékát kapná. Ez egy százalékponttal több, mint az előző felmérésben. Az AfD 22 százalékot szerezne (ez plusz 0,5 százalékpont). A felmérés szerint a jelenleg regnáló Olaf Scholz kancellár SPD-je a szavazatok 15,5 százalékát szerezné meg. Ez 0,5 százalékpontos csökkenést jelent. A mostani felmérés szerint a BSW-nek és az FDP-nek, valamint a Die Linke pártnak egyaránt van félnivalója a tekintetben, hogy bejutnak-e a német parlament alsóházába. Sahra Wagenknecht BSW-je a szavazatok hat százalékát (-1,0 százalékpont), az FDP és a Die Linke egyaránt a szavazatok 4,5 százalékát kapná. Az FDP és a Baloldali Párt tehát nem lépné át az öt százalékos bejutási küszöböt.
Veszélyes lehet a szélsőjobbra ráígérni
Hettyey András azt mondja, hogy a CDU sok kérdésben az AfD-t másolja, de szerinte attól az emberek nem a másolatot választják, hanem az eredetit. Kérdés az, hogy nem az AfD malmára hajtaj-e a vizet ez a CSU-CDU akció. A szakértő azt mondja, az ő demokráciafelfogásával összeegyeztethető felvállalni, hogy egyszer-egyszer támogatják a szélsőségesek az olyan javaslatokat, melyek tartalmilag helyesek és szükségesek, ettől még Hettyey gátszakadást nem lát. Kérdés, hogy a választók hogy fognak erre reagálni.
Angela Merkel is bírálta pártját az AfD-vel való együttműködés miatt. Közleményben figyelmeztette pártját és annak vezetőjét Friedrich Merz kancellárjelöltet: „Ez a javaslat és a hozzá kapcsolódó álláspont nagy állampolitikai felelősségről tanúskodik, amelyet teljes mértékben támogatok. Ugyanakkor helytelennek tartom, hogy [...] ezzel 2025. január 29-én először lehetővé tették, hogy egy szavazás a német Bundestagban az AfD szavazataival kapjon többséget.”
„Minden demokratikus pártnak közösen, pártpolitikai határokon átívelően – nem taktikai manőverként, hanem becsületesen, mértéktartó hangnemben és az érvényes európai jog alapján – mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy a jövőben elkerülhessük az olyan szörnyű támadásokat, mint amilyenek legutóbb karácsony előtt Magdeburgban és néhány napja Aschaffenburgban történtek” - írta Angela Merkel.
2025.01.31., 7.15
Riporter: Pálinkás Szüts Róbert
