„Klubrádió
Publicisztika
Kétszer nem léphetsz ugyanabba a Halász Jánosba – Dési János jegyzete
Publicisztika

Kétszer nem léphetsz ugyanabba a Halász Jánosba – Dési János jegyzete

Diktatúrácska van itt kérem, a parlament ma nem izgalmasabb hely, mint 1981-ben lehetett – s a büfé már akkor is jó volt. Igaz, a rendszerváltás magyar forradalma részben az akkori parlamentből indult, teljesedett ki – amiből persze nem következik, hogy most Halász János nem mondja el harmadszorra vagy negyedszerre ugyanazt a beszédét. Ha már elsőre ennyire bejött.

Olimpiásdi – Józsa Márta jegyzete
Publicisztika

Olimpiásdi – Józsa Márta jegyzete

Bőven van még amit tanulnunk Belgrádtól.  Például a héten a fideszes parlamenti többség elfogadta az Egyesült Arab Emírségek kormányával kötött gazdasági együttműködésről szóló megállapodást, amely a rákosrendezői pályaudvar területén megvalósuló úgynevezett mini-Dubaj-beruházást tartalmazza.

Európa és én – Selmeci János jegyzete
Publicisztika

Európa és én – Selmeci János jegyzete

Nekem Európa egy boldog összenézés, amikor felszállunk a repülőre, a külföldön hallott magyar szavak, az élmény, hogy szívesen látnak minket a szicíliai kocsmától a bécsi kávézóig mindenhol, látni, hogy azért máshol sem Kánaán az élet, és ez aztán tényleg közös bennünk, ahogy a külföldre szakadt barátok és családtagok is, akik hálisten nem vesznek el, hazajönnek, elmegyünk hozzájuk, tanulunk a sorsukból, és persze azokéból is, akiknek Európa még az olcsó fapadossal is messze van.

Alkotmányos demagógia – Hardy Mihály jegyzete
Publicisztika

Alkotmányos demagógia – Hardy Mihály jegyzete

Unalomig ismétlik: "no war, no gender, no migration." Faék egyszerűségű rémisztgetés, de a jelek szerint bizonyos emberekre mégis hatása van. Különösen most, a választási kampányban pörgetik ezerrel. Akármennyibe is kerül, pénz nem számít. Dől a kormányzati megrendelés a Facebook-os és Youtube-os Fidesz-kampányvideók sugárzásáért.

A nagy pénztárca – Rózsa Péter jegyzete
Publicisztika

A nagy pénztárca – Rózsa Péter jegyzete

Az egyik legnagyobb hiba, hogy az elmúlt húsz évben a kormányok mindegyike szinte kizárólag az anyagi előnyök szempontjából értelmezte az európai uniós tagságot. Ezt a Fidesz-kormány azzal fejelte meg, hogy végtelenül lebutított, primitív kommunikációval rohanta le a lakosságot, ennek következtében jelentős tömegek számára az EU nem jelent mást, mint egy nagy pénztárcát, s ezzel egyidőben Magyarország ellenségét.

Egyszemélyes kávészünet – Hardy Mihály jegyzete

4/01/2024 18:02

| Szerző: Hardy Mihály

A sarlatán gazdaságpolitika árát mindig velünk, magyar adófizetőkkel fizettetik meg.

2024. január 04. Esti gyors-részlet (2024.01.04. Hardy Mihály jegyzete)
03:07
00:00
Nem tudom, elgondolkodtak-e mostanában a …költségvetésről. No, nem az otthoniról, mert arról naponta hoz döntést a magyar polgár, amikor megáll tankolni, bemegy az üzletbe vagy éppen befizeti a sárga csekkeket, interneten vagy a postán. Hanem az ország költségvetésről, ami egy-egy évben az ország legfontosabb törvénye. Volna, ha az lenne. De nem az. Attól tartok ugyanis, hogy a magyar kormány és kétharmados parlamentje által elfogadott 2024-es költségvetés annyit sem ér, mint az az A4-es méretű fénymásolópapír, amire kinyomtatják.

Egyszerűen nem vehető komolyan. Egy papírfecni, amit éppen azok nem vesznek semmibe, akik írják. Mert itt van ez a Varga Mihály, a pénzügyminiszter. Az Orbán-kormányok legrégebben szolgáló pénzügyminisztere, akit többé-kevésbé legalább a gazdasági életben komolyan vettek. Tegyük hozzá: eddig. Mert a miniszterelnök tavaly év végén látványosan felmosta vele a padlót, még a gazdasági kabinetből is kirakták a szűrét. Ahogy az olajozottan működő diktatúrákban lenni szokott, ugyanazért a területért, vagyis a gazdaságért, lehetőleg átláthatatlan módon, egyszerre hárman vagy négyen, de akár öten is felelnek egyszerre.

A zűrzavar és az elkeseredett belharc a miniszterelnök irányába tett nyelvcsapásokkal egyre fokozódik. Most éppen Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter látszik befutónak, ő mantrázza a legjobban, hogy „…az elhibázott brüsszeli szankciók miatt elszabadult háborús infláció meg Soros György”. De az örök visszatérő Lázár János és Navracsics Tibor is igyekszik jól helyezkedni, sőt Matolcsy György, a jegybank élén álló pénzügyi sámán is megpróbál keményen beleszólni a küzdelembe.

Emiatt aztán szinte teljesen mindegy, hogy a pénzügyminiszter milyen mértékű tervezett GDP-növekedésről, államháztartási hiányról, költségvetési deficitről vagy inflációról papol, annak semmi köze nem lesz sem a tényekhez, sem a valós adatokhoz. Mert ha a miniszterelnök úgy dönt, akkor akár a költségvetés felborítása és újabb eladósodás árán is megpróbálják megkaparintani, amire Orbán Viktor szemet vetett. Legyen az a Vodafone vagy a budapesti repülőtér. Vagy bármilyen nemzetközi sportesemény hazai megrendezése, függetlenül attól, hogy az mennyibe kerül.

Az egésszel csak két baj van. Egyrészt az, hogy a sarlatán gazdaságpolitika árát mindig velünk, magyar adófizetőkkel fizettetik meg. Másrészt, amikor az Európai Unió csúcstalálkozóján szóba kerül, hogy a magyar költségvetés köszönőviszonyban sincs a közös európai célokkal, nos, akkor mégsem lehet Orbán Viktort megint kiküldeni a teremből – egy egyszemélyes kávészünetre…

Hardy Mihály jegyzete a 2024. január 4-i Esti gyorsban hangzott el.