Köszönjük, hogy támogatják a Klubrádiót
Esti gyors

Vitézy: Átadják a vasútfejlesztésre szánt pénzt, baráti autópályaépítő cégeknek

9/12/2025 20:15

| Szerző: Klubrádió

 | Szerkesztő: Vikár Anna Flóra

Egy nap alatt 24 milliárd forintot vont el a vasúttól a kormány. Idén eleve csak 20 milliárd forintot szántak fejlesztésre, de abból 18 milliárdot inkább közútfejlesztésre csoportosítanak át. Összehasonlításul, Csehországban 1000 milliárd forintnyi összeget költenek a vasútra idén. Vitézy Dávid korábbi közlekedési államtitkárt, a Podmaniczky Mozgalom vezetőjét az Esti gyorsban kérdeztük.

2025. december 09. Esti gyors - részlet l Vitézy Dávid 2025.12.09.
05:52
00:00
Összesen 24 milliárd forintnyi forrást vont el a MÁV-tól a kormány Lázár János javaslatára 24 óra alatt – írta Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom fővárosi képviselője Facebook-oldalán. A korábbi közlekedési államtitkár szerint ezek a döntések "a vasútellenes, vasútromboló magyar közlekedéspolitika" esszenciái.

Ez két nagyobb tételből jön össze, egyrészt az idén vasútfejlesztésre szánt 20 milliárd forintos keretet az Építési és Közlekedési Minisztérium nem költötte el, ezért ebből 18 milliárdot az év végén autópályákra, illetve az egyre dráguló mohácsi hídra csoportosítanak át – ez a hétfő éjjel a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározatból derült ki.

Ehhez Vitézy hozzáfűzte, hogy míg nálunk eleve alig volt vasútfejlesztési forrás a központi költségvetésben – 20 milliárd forint, szemben a csehországi 1000 milliárdos összeggel –, még ennek a 90 százalékát is autópályákra költjük el.

A másik tétel a kamionok vasútra terelését szolgáló egyeskocsi-támogatás megszüntetése, ez 6,7 milliárdos tétel.

Ez a pénz a vasúti árufuvarozó cégeken keresztül pályahasználati díj formájában visszafolyt a MÁV büdzséjébe, eleve így volt kitalálva a támogatási rendszer - kamion helyett szállíts vasúton, és az állam annyival támogat, amennyit befizetsz a MÁV-nak. Ezt a pénzt a MÁV pályafejlesztésekre fordította épp olyan vonalakon, ahol a vasúti árufuvarozás segít életben tartani a vidéki vasúti hálózatot. Tehát újabb vidéki regionális vasútvonalak kerülnek veszélybe Lázár döntése nyomán

– írta Vitézy.

Ez azt jelenti, hogy ha egy kisebb vagy közepes vállalkozás, ipari üzem, vegyi üzem, bármiféle szórt árut akar szállítani, ami egy-két teherautónyi és egy teljes tehervonatot nem tud megfinanszírozni, akkor kapott támogatást, hogy kamion helyett vasúton szállítson – magyarázta már az Esti gyorsban Vitézy. Most így több lesz a kamion az utakon, kirúgnak rengeteg embert a vasúti teherfúvarozó cégeknél, mert megszűnik egy piac, ezt már el is mondták ezek a cégek, és mindenkinek rosszabb lesz, mert a MÁV-nak pedig kevesebb pénze lesz – vázolta a következményeket a Podmaniczky Mozgalom vezetője, aki szerint teljesen irracionális a döntés, legfeljebb a közúti árufuvarozóknak, azok kormányközeli tulajdonosainak akarhatott kedvezni a miniszter.

A vasútfejlesztéstől elvont, átcsoportosított összeggel kapcsolatban elmondta, ezekszerint Lázár nyilván úgy látja, a magyar vasúton most nincs mire költeni, így aztán átadják a pénzt közútfejlesztésre, baráti autópályaépítő cégeknek. Szerinte teljesen felesleges projektre is jut pénz. 

A Mohácsi híd egy rettentően túlárazott, túlméretezett, ebben a formában tök felesleges 400 milliárd forintos építkezés, napi 600 autóra, kétszer két sávot terveznek, ami teljesen abszurd. Erre megy most még több mint 60 milliárd forint túlárazás és emiatt szinte lenullázák vasúti fejlesztések sorát – mondta példaként Vitézy.

A korábbi államtitkárt arról is kérdeztük, kinek lehet igaza az M30-as ügyében.

Mint ismert, Szikszó térségében 2024 februárjában, alig három évvel az átadás után mintegy 150 méteren megsüllyedt az autópálya, amit le is zártak, de a javítás azóta is késik. A minisztérium szerint garanciálisan ezt garanciálisan kellene megtennie az építő Strabagnak. Kedden az Átlászló számolt be arról, hogy közérdekű adatigényléssel megszereztek a cégtől több ezer oldalnyi, az M30-cal kapcsolatos dokumentációt. A papírok alapján úgy tűnik, hogy az osztrák cég mindenben úgy járt el, ahogy azt a megrendelő, a magyar állam pedig át is vette, ki is fizette a munkát.

Nehéz távolból megmondani, ki hibázott, ebben a helyzetben egy transzparens vizsgálati jelentésre lenne szükség, hogy a közvélemény megérthesse mi történt. Ugye Lázár János minisztériumában ilyesminek nyoma sincs, a vasúti balesetek, vasúti gondok esetén is látjuk azt a problémát, hogy a MÁV mellett a vasúti biztonsági szerv, a vasúti hatóság, az engedélyezőhatóság mind-mind Lázár alá tartoznak, így semmilyen intézményi függetlenség nincs, nincs olyan független forrás, ahonnan tájékozódni arról, hogy ezekben az ügyekben mi a valós helyzet – mondta Vitézy.

A teljes beszélgetést meghallgathatják a fenti lejátszóra kattintva. (Amennyiben appon keresztül érik el oldalunkat, a lejátszó nem jelenik meg, ezért a beszélgetés meghallgatásához, kérjük, lépjenek át a klubradio.hu-ra.)

Esti gyors/interjú Vitézy Dáviddal
2025. december 9., kedd 18:47
Riporter: Horváth Ádám