Németországban indít új Patriot-rakétagyártást a Nyugat Ukrajna védelmére
15/04/2026 17:04
| Szerző: Klubrádió
| Szerkesztő: Somfai Péter
Az RTX Raytheon üzletága 3,7 milliárd dolláros szerződéssel nemcsak Patriot GEM–T rakétákkal tölti fel Ukrajna készleteit, hanem új, európai gyártókapacitást is épít Schrobenhausenben.
A 2026. április 14-én bejelentett, 3,7 milliárd dollár értékű megállapodás közvetlen kereskedelmi értékesítés keretében valósul meg, és kulcsfontosságú lépés Kijev nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerének hosszú távú fenntartása szempontjából. A szerződés értelmében az RTX védelmi vállalat Raytheon üzletága Patriot GEM–T elfogórakétákat szállít Ukrajnának, ám a megállapodás nem merül ki a fronton elhasznált készletek egyszerű pótlásában: a programmal párhuzamosan megkezdik az európai gyártókapacitás érdemi bővítését is.
A friss szerződés lényege, hogy a Patriot légvédelmi rendszerhez használt GEM–T elfogórakéták egy részét ezentúl Európában gyártják, így az ukrán fronton elhasznált készleteket gyorsabban és kiszámíthatóbban lehet pótolni értesült az Army Recognition.
A németországi Schrobenhausenben felállított üzem nem pusztán egy új gyáregység, hanem egy olyan közös projekt a Raytheon és az MBDA Deutschland számára, amely hosszú távon önálló európai kapacitást teremt a Patriot-rendszer kiszolgálására. Ez azt is jelenti, hogy a rendszerrel rendelkező szövetségesek nem kizárólag amerikai gyártósorokra támaszkodnak, hanem egymás között is rugalmasabban tudják szervezni az utánpótlást.
Az ukrajnai háború rámutatott arra, hogy a légvédelem hatékonyságát nemcsak a terepen telepített ütegek száma, hanem az is meghatározza, hogy a háttérben mennyire bírja a tempót a védelmi ipar. A mostani beruházás ezért túlmutat Ukrajnán: hosszabb távon az európai hadseregek és kormányok érdekét is szolgálja, mert a kontinens saját gyártókapacitást épít egy kulcsfontosságú fegyverrendszerhez, csökkentve a külső – elsősorban amerikai – függőséget.
A nagy volumenű szerződés egyben politikai üzenet is Moszkvának, hogy a Nyugat hosszú távra rendezkedik be Ukrajna légvédelmének fenntartásában, miközben olyan ipari hátteret hoz létre Európában, amely a jövőben a saját védelmi igényeit is jobban képes kiszolgálni – akár más, a kontinens biztonságát érintő válsághelyzetek esetén is.

